Środki higieniczne dla kobiet niezbędne podczas menstruacji dzielimy na dwie podstawowe grupy: podpaski i tampony. Od wielu lat trwa dyskusja wśród lekarzy przenosząca się na grunt prywatnych rozmów o ich zaletach i wadach. Zapewne każda kobieta ma w swoim gronie przyjaciółkę, która uważa tampon za najlepszy z wynalazków i taką, dla której to podpaski i wkładki są najlepszym rozwiązaniem.
Tampon – wady i zalety
Tampon umieszczany wewnątrz pochwy jest dyskretny, niewidoczny, wygodny i komfortowy. Sprawdza się doskonale podczas każdej aktywności fizycznej, dzięki niemu można pływać nawet podczas menstruacji i opalać się na plaży. Tampon stosują nawet te kobiety, które nie są do końca przekonane o ich właściwościach zdrowotnych, ale używają je podczas gorącego lata ponieważ, w przeciwieństwie do podpasek, nie powodują odparzeń i podrażnień okolic intymnych. Zapobiegają również powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, gdy nie ma warunków do częstej wymiany podpaski a temperatura na zewnątrz sprzyja rozkładowi wszelkich substancji. Oferta tamponów jest bardzo szeroka, dlatego można je dopasować zarówno do stopnia obfitości miesiączki, jak i do rozmiaru pochwy.
Stosowania tamponów nie zaleca się kobietom, które cierpią na nawracające infekcje intymne. Tampon umieszczony wewnątrz pochwy może ją podrażnić i dodatkowo wzmocnić intensywność infekcji. Wiele kobiet narzeka na niezwykle obfite miesiączki, które pomimo zróżnicowania chłonności tamponów powodują i tak ich przeciekanie. W takich sytuacjach najlepiej połączyć oba sposoby, czyli zastosować tampon i podpaskę jednocześnie.
Tampon – rady i porady
Istnieje wiele mitów związanych ze stosowaniem tamponów. Lekarze nie potwierdzają jak dotąd negatywnych skutków używania tamponów. Niemniej warto zastosować metodę, zalecaną właśnie przez nich, aby w dzień używać tamponu, ale na noc jednak podpaskę. Dzięki temu zwiększa się ochrona przed ewentualnym rozwojem bakterii, tym bardziej, że w trakcie snu jeden tampon pozostaje w pochwie przez 8-10 godzin. To długo, dlatego nawet stosując tampon warto w ciągu nocy chociaż raz go wymienić.
Najlepiej, gdy kobieta stosując tampon, ma możliwość wymiany go co 2-4 godziny w pierwszych trzech dniach miesiączki, a w następnych co 4-6 godzin. Daje to gwarancję zarówno utrzymania higieny, jak i bezpieczeństwa stosowania. Każda kobieta, która systematycznie stosuje tampon podczas menstruacji doskonale wie, jak komfortowy jest to sposób ochrony. Jednak przy wyborze podpaski czy tamponu najlepiej stosować indywidualne preferencje.
Comments