Zdrowie

Krwawiące dziąsła – czy trzeba z nimi żyć?

0
Hands holding toothbrush with bleeding per gum concept

Dziąsła nie powinny krwawić, a jeżeli taka sytuacja występuje nagminnie należy poszukać jej źródła. Jedną z przyczyn może być zbyt intensywne szczotkowanie zębów, albo uszkodzenie dziąseł w trakcie spożywania twardych pokarmów. Co jednak, jeśli przyczyna krwawienia jest zdecydowanie poważniejsza?

 

Dlaczego dziąsła krwawią?

Krwawiące dziąsła mają wiele przyczyn, jedną z najczęściej podawanych jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Jest to związane z bakteriami oraz pozostałościami spożywanego jedzenia, które w formie płytki bakteryjnej gromadzą się zarówno na zębach, jak i na dziąsłach. Początkowe krwawienie może przerodzić się w zdecydowanie bardziej nieprzyjemne zapalenie dziąseł. Krwawiące dziąsła ukazują człowiekowi, że w organizmie występuje zbyt mało czerwonych krwinek, czyli zmaga się z anemią. Jest to ściśle związane z niedostarczaniem odpowiednich ilości żelaza do krwi. Trzecia przyczyna to choroby nowotworowe. Kiedy człowiek choruje na cukrzycę również jest w stanie zauważyć krew w ustach. Występują również inne przyczyny, jak chociażby nieodpowiednia ilość witaminy K oraz C, marskość wątroby, a także ostry stan zapalny wątroby.

 

Podstawowe zasady higieny

Jako, że krwawienie pojawia się często jako efekt nieodpowiedniej higieny, przypominamy o podstawowych zasadach, których należy bezwzględnie przestrzegać. W pierwszej kolejności należy szczotkować zęby rano, jak i wieczorem, nie zapominając o języku. Przestrzenie między zębami muszą być czyszczone przy pomocy nici dentystycznej, gdyż to właśnie tam gromadzą się resztki jedzenia, których nie jesteśmy w stanie doczyścić szczoteczką. Dentyści polecają elektryczne szczoteczki, gdyż czyszczą one lepiej niż te klasyczne modele, które muszą być wymieniane minimum co 3 miesiące. Regularne kontrolowanie stanu uzębienia jest tak samo ważne jak codzienna higiena, gdyż tylko specjalista jest w stanie zareagować odpowiednio wcześnie, gdy zauważa stan zapalny, albo niepokojące zmiany.

 

Krwawiące dziąsła – domowe metody

Istnieje szereg metod, które można zastosować w trakcie wystąpienia krwawiących dziąseł. Produkty przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, wśród których można wymienić płyny do płukania, odpowiednie pasty do zębów oraz maści hemostatyczne. Dobrym sposobem jest skorzystanie z naparów ziołowych, do których używa się szałwii bądź rumianku. W trakcie nabywania pasty do zębów należy zwrócić uwagę na ich skład, gdyż w leczeniu ran pomaga mineralna sól lecznicza oraz związki siarki.

Plusy i minusy używania tamponów

Previous article

Melisa – herbata nie tylko na zszargane nerwy

Next article

You may also like

You may also like

More in Zdrowie

Comments

Comments are closed.