DietaZdrowie

Czym jest propolis? Jakie ma właściwości?

0
czopki-propolisowe

Produkty pochodzące od pszczół od dawna wykorzystywane były ze względu na ich wyjątkowe właściwości. Nie dotyczy to jedynie miodu, ale również propolisu. Zwany inaczej pszczelim kitem jest produkowany przez pszczoły do zabezpieczenia ula. Pozwala na uszczelnienie oraz wzmocnienie jego ścian, ale posiada również właściwości antyseptyczne i dezynfekujące. Właśnie te cechy sprawiają, że jest bardzo chętnie wykorzystywany przez ludzi w różnych wyrobach. Obejmuje to kosmetyki, produkty spożywcze, jak też preparaty. Liczne pomadki, balsamy, krople, tabletki czy czopki propolisowe zawierają w sobie propolis.

Dlaczego propolis jest powszechnie stosowany?

Propolis jest składnikiem bardzo różnych wyrobów. Bywa zarówno kluczowym komponentem preparatów, jak i też dodatkiem. Wiele zależy od tego, jakie działanie ma zapewnić. W kosmetykach ma przede wszystkim zapewnić właściwości antygrzybiczne czy antybakteryjne. Zawarte w nim składniki pozwalają przyśpieszać regenerowanie się skóry. Natomiast w produktach leczniczych jest w stanie oferować zwalczanie infekcji bakteryjnych czy wirusowych. W ten sposób jest w stanie wspierać leczenie takich schorzeń jak przeziębienia, zakażenia górnych dróg oddechowych. Znajduje również zastosowanie w preparatach typu czopki propolisowe, które mają na celu wspomaganie odtwarzania błon śluzowych.

Czopki propolisowe w leczeniu stanów zapalnych.

Właściwości antyseptyczne i regenerujące propolisu sprawiają, że doskonale nadaje się do wspieranie procesu gojenia się ran, odbudowywania właściwości skóry. Dotyczy to również błon śluzowych. W ten sposób czopki propolisowe mogą być stosowane między innymi do leczenia problemów związanych z hemoroidami. Innym zastosowaniem takich preparatów są różnego typu owrzodzenia czy schorzenia pasożytnicze. Wówczas zastosowanie w składzie propolisu pozwala na uzyskanie podwójnego działania. Z jednej strony likwiduje on drobnoustroje, a z drugiej strony pozwala odbudować właściwy stan błon śluzowych. Globulki z propolisem znajdują również zastosowanie w zwalczaniu infekcji intymnych typu grzybiczego czy stanów zapalnych. Mogą być stosowane przy wystąpieniu konkretnych problemów, jak też profilaktycznie. W ten sposób można zredukować dyskomfort odczuwany w związku z rozwijająca się infekcją. Dodatkowo możliwe jest skuteczne zmniejszanie ilości patogenów. Takie kompleksowe działanie preparatu ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia efektów terapii przeciwdziałające infekcjom grzybiczym.

Taśmy TRX – zalety treningu z systemami podwieszanymi

Previous article

Czym jest błąd w sztuce lekarskiej?

Next article

You may also like

You may also like

More in Dieta

Comments

Comments are closed.