Zdrowie

Odciski i brodawki stóp – jak z nimi walczyć i im zapobiegać?

0

Lato sprzyja odkrywaniu stóp. Więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, często korzystając z otwartych basenów i kąpielisk. Takie środowisko sprzyja infekcjom wirusem HPV, który jest bezpośrednią przyczyną występowania brodawek wirusowych tzw. kurzajek. Dodatkowo odkryte stopy są narażone na otarcia od obuwia i przesuszenie skóry, co może skutkować powstawaniu odcisków i otarć. Jak je leczyć i zapobiegać ich występowaniu? Przeczytaj.

Brodawki wirusowe – zapobiegaj infekcji HPV

Brodawka na skórze stopy potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie. Powstaje na skutek infekcji wirusowej. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego może dojść na basenie, saunie, w miejscach publicznych i na kąpieliskach. Brodawka bywa pamiątką z kolonii czy obozu sportowego, gdzie dziecko korzystało ze wspólnych natrysków i publicznych łazienek.

Pamiętaj by w miejscach publicznych nosić klapki, pod prysznicem i w saunie klapki są niezbędne. Dodatkowo możesz rozważyć stosowanie sprayów ochronnych – dezynfekują i nawilżają skórę stóp zmniejszając ryzyko zakażenia. Nie pożyczaj przedmiotów osobistych – ręcznik, pumeks, tarka do stóp, pilniczek czy cążki powinny być tylko Twoje.

Usuwanie brodawek wirusowych (kurzajek)

Brodawka często stanowi nie tylko problem estetyczny, ale bywa że jest zlokalizowana w miejscu, które jest narażone na ciągłe urazy, zranienia i podrażnienia – przez co zmiana nie chce się goić, pacjent odczuwa ból, a rana sączy się i krwawi. W takich przypadkach zawsze należy zgłosić się do lekarza. Brodawka, która nawraca powinna zostać wymrożona ciekłym azotem lub usunięta prądem w gabinecie lekarza dermatologa. Małe, pierwotne zmiany można usunąć samodzielnie. Sprawdź jak:

  • Wybierz w aptece odpowiedni preparat, większość z nich ma postać płynów, które złuszczają skórę i po kilku dniach powodują odpadnięcie zmiany.
  • Delikatnie zetrzyj powierzchnię brodawki drobnoziarnistym pilnikiem. Rób to ostrożnie, aby nie doprowadzić do zranienia.
  • Nakładaj płyn złuszczający tak często jak rekomenduje producent – zwykle dwa razy dziennie.
  • Nie skracaj zalecanego czasu leczenia, niedoleczone zmiany mogą nawracać.

Odciski stóp – zapobiegaj zamiast leczyć!

Odciski powstają na skutek mechanicznych uszkodzeń skóry stóp. Długotrwałe otarcia sprzyjają rogowaceniu i twardnieniu skóry. Zadbaj o swoje stopy i chroń je przed mechanicznymi uszkodzeniami. Możesz rozważyć stosowanie sztyftów na bazie gliceryny lub produktów zmiękczających fragmenty butów, które stykają się ze skórą stopy. Jeśli to możliwe nie unikaj stopek i skarpetek. Nawilżaj skórę stóp. Stosowanie tarek i pumeksów nie zawsze jest dobrym wyborem, bywa że zbyt inwazyjne ścieranie naskórka powoduje pogorszenie sytuacji.

 

Katar sienny – dlaczego nie należy go lekceważyć?

Previous article

Czy oczyszczanie organizmu ma sens?

Next article

You may also like

You may also like

More in Zdrowie

Comments

Comments are closed.