KobietaZdrowie

Czopki – leczenie, działanie i zastosowanie – co warto wiedzieć?

0
czopki propolisowe dopochwowe

Czopki to jedna z form podania substancji czynnej do organizmu, podobnie jak syrop, tabletki, czy maść. Tradycyjnie nazwa „czopek” przypisana jest do leku doodbytniczego, ale globulka dopochwowa, czy pręcik docewkowy, to pod względem mechanizmu działania to samo. Co warto wiedzieć o czopkach?

Co wyleczysz czopkiem

W czopkach zawarta może być substancja lecznicza, która może mieć działanie miejscowe, lub ogólnoustrojowe. Miejscowo będą działały np. czopki glicerynowe, które mają przyspieszyć ruchy jelit, dzięki czemu wspomogą leczenie zaparć. Czopki propolisowe dopochwowe oraz inne globulki wspomagają walkę z infekcjami intymnymi, z jednoczesnym ominięciem szerokiego wpływu na resztę ciała. Środki o działaniu ogólnoustrojowym podaje się doodbytniczo, a substancjami aktywnymi są m.in. środki przeciwbólowe, czy rozkurczowe.

 Czopki – wady i zalety

Czopki mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Do tych najbardziej zauważalnych należy ominięcie układu pokarmowego podczas podawania leku. Dzięki temu nie tylko wątroba i żołądek są odciążone, ale możliwe jest też podanie leku osobie nieprzytomnej, wymiotującej, czy maleńkiemu dziecku, które może mieć problemu z przełykaniem. Dodatkowo, substancje aktywne podane w czopku są wolniej metabolizowane, dzięki czemu ich biodostępność jest zdecydowanie wyższa i nie ma ryzyka zniszczenia środka np. przez enzymy i kwasowe środowisko. Wadą czopów jest przede wszystkim kwestia etyczności drogi podania, ale czasem jest to jedyna opcja. Problemów może przysparzać również przechowywanie czopków, które zwykle są wrażliwe na wysokie temperatury. O ile w warunkach domowych może to nie robić różnicy, o tyle w podróży może być już sporym utrudnieniem.

Czopki propolisowe dopochwowe ­– leczenie i profilaktyka zakażeń intymnych

Propolis jest naturalną substancją o bardzo szerokim działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Z tego względu ten pszczeli produkt jest bardzo często polecany do zwalczania różnego pochodzenia zakażeń skórnych, a także delikatnych błon śluzowych. Czopki propolisowe dopochwowe to jeden ze sposobów na walkę z nadżerkami szyjki macicy, a także ranami i podrażnieniami w tej okolicy. Czopki propolisowe dopochwowe przyspieszą regenerację błony śluzowej pochwy, a także będą miejscowym środkiem przeciwbólowym.

Jakie pieluchy wybrać – bambusowe, tetrowe czy flanelowe?

Previous article

Taśmy TRX – zalety treningu z systemami podwieszanymi

Next article

You may also like

You may also like

More in Kobieta

Comments

Comments are closed.