Dzieci

Co oznacza płacz dziecka?

0

Kiedy dziecko zaczyna płakać, rodzice zastanawiają się, czy czegoś mu nie brakuje. Na początku sprawdzają pieluchę oraz to, czy maluch nie jest głodny lub spragniony. Często płacz powodowany jest sennością bądź rosnącymi ząbkami czy też kolką. Wielokrotnie takie zachowanie oznacza, że dziecko gorączkuje

 

Gorączka u dziecka – jak reagować?

Kiedy maluch ma gorączkę rodzice wpadają w panikę. Wszelkimi sposobami chcą ulżyć jego cierpieniu, szukając sposobu na zbicie podwyższonej temperatury. Nie jest to jednak zawsze wskazane, bo niezbyt  duża gorączka nie powoduje zagrożenia, a świadczy o tym, że organizm podejmuje walkę z infekcją. Najlepiej więc poczekać, zaobserwować rozwój sytuacji, bo wtedy będzie wiadomo, czy choroba rozwinie się, czy to tylko krótkotrwała infekcja. Oczywiście trzeba też brać pod uwagę wysokość temperatury ciała. Jeśli gorączka u niemowlaka przekracza 38, 5 st. C, wtedy należy zaaplikować mu leki, które ją obniżą, natomiast w przypadku gorączki ok. 39, 5 st. C trzeba niezwłocznie udać się do szpitala czy pediatry

 

Skąd ta gorączka?

Gorączka u dziecka najczęściej powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej, bądź wirusowej. Bardzo często też wyrzynanie się ząbków powoduje podwyższoną temperaturę ciała i płacz dziecka. Innym czynnikiem wpływającym na pojawienie się wyższej ciepłoty ciała jest przegrzanie organizmu przez zbyt grube ubieranie malucha. Rodzice często przesadzają, myśląc, że w ten sposób uchronią dziecko przed chorobą, a dzieje się właśnie odwrotnie. Bywa też tak, że gorączka u niemowlaka pojawia się na skutek wysiłku fizycznego lub wtedy, gdy maluchowi chce się pić.

 

Jak zmierzyć maluchowi temperaturę?

Jest kilka sposobów, za pomocą których mierzy się gorączkę dziecku. Termometr można umieścić w odbytnicy (na pewno nie rtęciowy), gdzie temperatura ciała powinna wynosić 37,1 st. C. Drugi sposób polega na umieszczeniu termometru w uchu dziecka, gdzie pomiar powinien wskazać również 37, 1 st. C  (taką temperaturę ma błona bębenkowa). Oprócz tego, można zmierzyć  gorączkę u niemowlaka tradycyjnym sposobem, czyli pod pachą i na czole. Tutaj prawidłowa ciepłota ciała to 36, 6 st. C.

Gorączka u maluszka to spory sprawdzian dla rodziców. Wystarczy trochę cierpliwości i rozwagi, aby pomóc mu jak najlepiej.

Jak dbać o własne zdrowie?

Previous article

Jakie schorzenia są największym zagrożeniem dla naszych zębów?

Next article

You may also like

You may also like

More in Dzieci

Comments

Comments are closed.