Dzieci

Wygodne karmienie niemowlaka — co warto wiedzieć?

0
Wygodne karmienie niemowlaka - co warto wiedzieć

Karmienie piersią jest niepowtarzalnym czasem, który zapewnia bliskość oraz wiele korzyści zarówno dla niemowlęcia, jak i nieco starszego maluszka. Choć bywa, że na początku czynność ta bywa trudno, warto przetestować te trudniejsze chwile. Doskonałym działaniem jest wgłębienie się w tematykę pozycji karmienia piersią oraz zakup akcesoriów ułatwiających ten proces, jak na przykład poduszki do karmienia.

Poduszki do karmienia i nie tylko — jak komfortowo karmić piersią

Każda mama powinna wiedzieć, iż ma prawo nakarmić swojego maluszka zawsze i wszędzie. Nie ma znaczenia czy dziecko zgłodniali w parku, galerii handlowej, czy też w kościele. Niemowlę musi jeść na żądanie, dlatego nie ma potrzeby martwić się niczym i bez zawahania przystąpić do karmienia dziecka. W wielu galeriach można spotkać specjalne pomieszczenia dla mam z maluszkami, w których można komfortowo przewinąć i nakarmić dzidziusia. Jednak jest to tylko możliwość, z której każda mama może, a nie musi skorzystać.

Niejedna mama czuje się niekomfortowo z odkrytą piersią, szczególnie gdy maluszek ma już kilka miesięcy i czasem odrywa się od piersi, by oglądać wszystko to, co się wokół dzieje. W takich przypadkach warto zaopatrzyć się w bambusową pieluszkę, która służy do zakrycia biustu i buzi maluszka od góry. Jednak to wszystko zależy jedynie od potrzeb matki i dziecka. Trzeba pamiętać, iż nikt nie ma prawa niemiło odnieść się do kobiety, która karmi właśnie niemowlę. Co więcej, komfort tej czynności podnoszą różne akcesoria, takie jak na przykład poduszki do karmienia — to dzięki nim można zapomnieć o niesprzyjających warunkach podczas odżywiania niemowlaka.

Dlaczego karmienie piersią uznawane jest za wyjątkowy czas dla dziecka i mamy?

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowląt — w tej kwestii naukowcy nie mają żadnych wątpliwości. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jedynie karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka. Co więcej, kontynuowanie karmieni makiem mamy do ukończenia drugiego roku życia oraz dłużej wraz z jednoczesnym wprowadzaniem pokarmów uzupełniających. Oznacza to, iż przez pierwsze sześć miesięcy życia, niemowlę odżywia się wyłącznie mlekiem matki.

Ponadto takie mleko jest dla dziecka najlepszym sposobem żywienia. Aktywność maluszka przy piersi to również zaspokajanie potrzeby bliskości z mamą, co jest dla niego bardzo ważne. Maluszek w ciągu dnia wypełnionego wrażeniami, które płyną z poznawania otoczenia, pragnie ukojenia przy ciepłej piersi najbliższej mi osoby, czyli mamy. Te chwile, kiedy to mama i dziecko czują nawzajem swoje ciepło, bicie serca oraz cieszą się swoją bliskością, to coś całkowicie niezastąpionego.

Czy karmienie piersią jest zawsze łatwe?

Mnóstwo świeżo upieczonych mam na początku swojej przygody z karmieniem napotyka pewne kłopoty. Nie ma powodu do obaw, z takimi trudnościami mierzy się każda mama. Strach związany z obawami o nieprawidłowe nakarmienie maluszka jest czym zupełnie normalnym. Najważniejsze, aby prosić o wsparcie w ciężkich początkach. Najlepszym duetem będzie partner oraz certyfikowana doradczyni laktacyjna. Ukochana osoba udzieli wsparcia emocjonalnego, natomiast specjalista — technicznego, np. przedstawiając wygodne pozycje do karmienia piersią lub doradzając, jakie akcesoria mogą się przydać. Zwykle są nimi poduszki do karmienia, które ułatwiają przystawienie maluszka do piersi i pomagają utrzymać wygodną pozycję. Ponadto niezbędne mogą okazać się otulacz oraz rożek, by okryć niemowlaka w czasie kontaktu skóra do skóry. Taki kontakt wpływa pobudzających na wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za wypływ czy produkcję mleka.

Tworzenie unikalnej więzi między matką i dzieckiem oraz magia to właśnie moment karmienia piersią. Przytulony maluszek, całkowicie ufający swojej mamie, od której czerpie pobiera najlepszy dla siebie pokarm — to wszystko jest warte pokonywania cięższych chwil.

Bezpieczna pościel dla dziecka, czyli jaka?

Previous article

Dlaczego olej tłoczony na zimno jest zdrowszy?

Next article

You may also like

You may also like

More in Dzieci

Comments

Comments are closed.