Zdrowie

Jak dbać o własne zdrowie?

0

Troska o zdrowie to kluczowa sprawa. Nic nam go nie odda, dlatego powinno traktować się je priorytetowo. Wystarczy stosować odpowiednio zbilansowaną dietę, odwiedzać w odpowiednim czasie lekarzy, zminimalizować stres i patrzeć na życie z optymizmem, aby poczuć, że sił witalnych przybywa.

 

Medice cura te ipsum

Łacińska maksyma – „lekarzu lecz się sam” ma coraz większy oddźwięk we współczesnym świecie. Lepiej dbać o swoje zdrowie, aby nie stać później w długich kolejkach do specjalistów, których decyzje są często dyskusyjne. Do dyspozycji mamy mnóstwo naturalnych środków i sposobów na to, aby swój organizm uodpornić, nie tylko na wirusy i bakterie wywołujące infekcje układu oddechowego, ale też na inne schorzenia. Co więc należy robić? Przede wszystkim trzeba sięgnąć do zielnika, aby poznać cenne właściwości ziół, które pomagają w profilaktyce różnych schorzeń, ale przede wszystkim działają zapobiegawczo i osłonowo. Filiżanka suszonej pokrzywy dziennie lub czystka pomoże oczyścić organizm toksyn. Pokrzywa usprawnia trawienie, ale też pomaga walczyć ze stresem  i działa moczopędnie. Czystek to przede wszystkim właściwości przeciwzapalne, zwalcza też drobnoustroje. Takie przykłady można by mnożyć, dlatego warto zawsze pogłębiać wiedzę na temat ziół i ich zastosowania.

 

Ruch to zdrowie

Nic nie zastąpi codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu i ewentualnie ćwiczeń w zaciszu własnego domu. Taki trening na zewnątrz gwarantuje nie tylko lepsze dotlenienie organizmu i ukrwienie mięśni, ale też ma dobroczynny wpływ na kości (regularny trening zapobiega osteoporozie). Organizm hartuje się, poprawie ulega wydolność płuc, a stres jest mniej odczuwalny. To wszystko dzięki hormonom szczęścia, które produkowane są w dużych ilościach po dłuższym wysiłku fizycznym. Codzienny trening to także satysfakcja dla każdego, kto chce pokonywać własne słabości i poprawiać wyniki. Każdy kolejny kilometr to duży sukces oraz większa korzyść dla ciała i ducha.

 

Aparat do mierzenia ciśnienia 

Codzienne mierzenie ciśnienia to może przesada, ale chociaż raz w tygodniu nie zaszkodzi. Aparat do mierzenia ciśnienia powinien być dostępny w każdym domu, aby zawsze można było się zbadać i porównać wyniki. Ciśnienie tętnicze mierzyć najlepiej w różnych porach dnia i sytuacjach, np. po wysiłku, w stanie spoczynku czy po przebudzeniu. Jaki sprzęt wybrać? Starsi ludzie są jeszcze wierni w wielu przypadkach ciśnieniomierzom zegarowym, czyli tradycyjnym. Pomiaru dokonuje się za pomocą stetoskopu w bardzo prosty sposób. O wiele jednak poręczniejszy jest aparat do mierzenia ciśnienia w pełni automatyczny, który ma niewielkie gabaryty i można go zabrać wszędzie ze sobą. Wygodny mankiet oraz opaska na nadgarstek i małe urządzenie dokonujące pomiaru zasilane bateriami – tak właśnie wygląda ten sprytny ciśnieniomierz. Niezależnie od tego, jaki aparat do mierzenia ciśnienia zostanie wybrany, należy nie jeść pół godziny przed badaniem, a w trakcie starać się nie wykonywać żadnych ruchów. Dzięki prowadzeniu dzienniczka pomiarów można zauważyć, kiedy coś zaczyna dziać się niepokojącego i wtedy ewentualnie umówić wizytę u lekarza.

 

Dbanie o zdrowie to sprawa złożona. Obejmuje sferę ciała i ducha, dlatego nie można pomijać żadnej z  nich. Sen, dieta dobrze zbilansowana, ruch, optymizm i czas na odpoczynek – to wszystko jest bardzo ważne, aby chronić swój organizm przez niepotrzebnymi kłopotami ze zdrowiem.

Jak dobrać odpowiednie suplementy?

Previous article

Co oznacza płacz dziecka?

Next article

You may also like

You may also like

More in Zdrowie

Comments

Comments are closed.