Troska o zdrowie zębów i dziąseł procentuje w przyszłości. Mniej wizyt u stomatologa i promienny uśmiech to marzenie każdego, ale dostępne dla nielicznych. Wszystko mogło by wyglądać inaczej, gdyby codzienna higiena jamy ustnej nie była zaniedbywana.
Nie dbasz o zęby, możesz mieć spore problemy
Przede wszystkim grozi ci próchnica, która rozwija się szybko i często nie ma już ratunku dla chorych zębów. Niekiedy jest trudna do wykrycia, bo jej nie widać, a daje o sobie znać, gdy już trzeba leczyć zęba kanałowo lub nadaje się tylko do ekstrakcji. Kolejna choroba związana z jamą ustną to zapalenie dziąseł. Dotyka ona bardzo często osoby, które nie dbają należycie o zęby, tzn. myją je niedokładnie. Odkładająca się płytka nazębna zamienia się w kamień, który przedostaje się pod dziąsło i odpycha je od korzeni. Bakterie przenoszą się nie tylko pod dziąsła, ale też na przyzębie i kości żuchwy, niszcząc tzw. ozębną, konstrukcje umożliwiającą utrzymywanie dziąseł i zębów. Oczywiście to nie jedyna przyczyna zapalenia dziąseł, ponieważ może się ona rozwinąć również na skutek jedzenia twardych produktów, przyjmowania niektórych leków i w efekcie różnych chorób toczących się w organizmie. Jakie są objawy tego schorzenia? Przede wszystkim krwawienie i rozpulchnienie dziąseł, nadmierne odkładanie się kamienia, rozchwianie zębów, brzydki zapach z ust i suchość w ustach. Zapalenie dziąseł trzeba leczyć. Przede wszystkim należy zachować idealną higienę w jamie ustnej oraz zdjąć osad nazębny. Gdy to nie wystarczy, stosuje się różne płukanki, żele lecznicze oraz antybiotyki i inne środki, które zaleca stomatolog.
Jak zachować zdrowe dziąsła?
Oprócz dokładnego mycia zębów po posiłkach, stosowania płynów do płukania ust i nici dentystycznych należy też dobrać odpowiedniaą dla siebie pastę. Kiedy już pojawi się zapalenie dziąseł, wtedy lepiej używać pasty działającej przeciwzapalnie, zmniejszającą obrzęk i ból. Można też stosować płukanki ziołowe, sporządzone np. na bazie rumianku, szałwii czy tymianku. Oprócz tego liczy się odpowiednia dieta. Nie można przesadzać ze słodyczami, będącymi źródłem węglowodanów, czyli cukrów prostych. Bardzo ważna jest w profilaktyce dziąseł witamina C, która je wzmacnia i chroni przed bakteriami. Konieczne są też częste wizyty u dentysty, który może wcześniej zauważyć próchnicę, kamień nazębny czy rozwijające się zapalenie dziąseł.
Zawsze lepiej stosować wzmożoną profilaktykę, niż leczyć, dlatego domowe sposoby, wśród których znajdują się m.in. ww. płukanki, to podstawa troski o dziąsła i zęby.
Comments