CiekawostkiDzieci

Próchnica zębów – dlaczego wolno jej bagatelizować?

0

Statystyki są bezwzględne. Prawie 90 % Polaków choruje na próchnicę, chorobę wywoływaną przez bakterie, niewłaściwą dietę i brak higieny jamy ustnej. Zbagatelizowanie tego problemu nie tylko skutkuje problemami z zębami, ale także wywołuje szereg chorób ogólnoustrojowych. Na szczęście próchnicę można leczyć oraz skutecznie jej zapobiegać.

Próchnica

Najogólniej rzecz ujmując, próchnica polega na demineralizacji, (inaczej odwapnianiu), tkanki zęba, która w konsekwencji ulega rozpadowi. Do głównych czynników powodujących rozwój choroby zalicza się przede wszystkim:
• Bakterie – jama ustna jest siedliskiem bakterii (szacuje się, że jest ich w niej aż 300 gatunków). Zdecydowana większość nie jest dla zdrowia człowieka żadnym zagrożeniem. Wyjątek stanowią te bakterie, które zakwaszają jamę ustną i biorą czynny udział w tworzeniu się płytki nazębnej – żółtego nalotu ściśle przylegającego do zębów.
• Węglowodany – wspomniane wyżej bakterie żywią się głównie cukrem dostarczanym do organizmu wraz z pożywieniem (najgroźniejsze są cukry rafinowane znajdujące się w produktach spożywczych, choć warto zauważyć, że cukry naturalne obecne na przykład w owocach – fruktoza lub sacharoza też stanowią pożywienie dla bakterii żyjących w jamie ustnej).
• Podatność zębów na proces odwapniania.
• Niewłaściwa dieta – wbrew powszechnie panującej opinii, nie tylko słodycze są odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Nie bez znaczenia jest także dieta uboga w podstawowe minerały takie jak wapń, magnez czy fosfor. Dużą rolę w budowaniu zdrowych zębów odgrywają także witaminy A, C i D oraz białko i kolagen.
• Niewłaściwa higiena jamy ustnej/brak higieny jamy ustnej.

Zagrożenia wynikające z nieleczenia próchnicy

Wbrew pozorom, nieleczona próchnica nie tylko skutkuje utratą zębów. Konsekwencje naszego zaniedbania mogą doprowadzić do powstania chorób reumatycznych, zapalenia mięśnia sercowego czy zapalenia żył. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zapalenia opon mózgowych, a nawet do sepsy. Dlatego regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są niezwykle ważne (zwłaszcza dla kobiet w ciąży jako, że zły stan zębów i dziąseł może wywołać przedwczesny poród).

Kiedy udać się do dentysty?

Do dentysty powinno się chodzić co pół roku. Nawet, jeżeli wydaje nam się, że stan naszego uzębienia jest dobry – kontrola jest niezwykle ważna. Próchnica rozwija się często w „niewidocznych” miejscach, objawiając się pojawieniem małych białych plamek. Na tym etapie jej dalszy rozwój można bardzo szybko i łatwo zatrzymać. Jeżeli jednak problem zostanie zbagatelizowany, z czasem powstanie ubytek, któremu towarzyszy uporczywy ból. Leczenie zaawansowanej próchnicy zwykle kończy się usunięciem miazgi, popularnie zwanym leczeniem kanałowym. Co ważne, taki ząb jest martwy, co oznacza, że może się bardzo łatwo złamać lub ukruszyć.

Zapobieganie próchnicy

Próchnica jest chorobą atakującą w każdym wieku. Nie należy jej nigdy bagatelizować. Wielu rodziców nie podejmuje się leczenia próchnicy na zębach mlecznych u dzieci, wychodząc z założenia, że problem sam zniknie wraz z ich naturalnym procesem wypadania. Nic bardzie mylnego. Stan zębów mlecznych odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu się zębów stałych. Dlatego należy niezwłocznie udać się do stomatologa, który oceni stopień zaawansowania choroby i wdroży odpowiednie leczenie. Oprócz prawidłowej diety, eliminującej cukier i węglowodany, kluczową rolę w zapobieganiu próchnicy stanowi odpowiednia higiena jamy ustnej. Zęby najlepiej myć po każdym posiłku. Szczoteczka do zębów, wymieniana co 2-3 miesiące, powinna mieć dobrze dopasowaną główkę do naszego uzębienia, dzięki czemu dokładnie dotrze do wszystkich powierzchni zęba. Istotną rolę odgrywa także pasta do zębów, która w swoim składzie powinna mieć aminofluorek, tworzący na powierzchni zęba ochronną warstwę (zbudowaną z wapnia i fluoru), która nie tylko zabezpiecza przed powstawaniem ubytków, ale przede wszystkim remineralizuje zęby, jak na przykład pasta Elmex, Colgate, czy Blend-a-med. Równie ważne jest używanie nici dentystycznych pozwalających pozbyć się resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowej oraz właściwa higiena języka.

Reasumując, o jamę ustną trzeba szczególnie dbać. Nie chodzi tu tylko o to, że zdrowe białe zęby korzystnie wpływają na urodę człowieka. Bagatelizowanie problemów jamy ustnej lub strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym mogą doprowadzić do znacznie poważniejszych chorób.

Jak prawidłowo pielęgnować malucha, który cierpi na ciemieniuchę?

Previous article

Pobudzająca guarana – co warto o niej wiedzieć?

Next article

You may also like

You may also like

More in Ciekawostki

Comments

Comments are closed.