Zdrowie

Jak prawidłowo pielęgnować malucha, który cierpi na ciemieniuchę?

0

Ciemieniucha spędza sen z powiek młodych rodziców, którzy martwią się, jak pozbyć się żółtej skorupki z głowy dziecka i czy to aby dziecka nie boli, czy nie swędzi? Czy powinno udać się do lekarza, czy spróbować pozbyć się jej samemu?

Czym jest ciemieniucha?

Najważniejszą informacją jest to, że ciemieniucha w żaden sposób nie zagraża zdrowiu ani życiu dziecka. Przede wszystkim jest to defekt czysto estetyczny. Ciemieniucha dziecka ani nie boli, ani nie swędzi. Czym jednak jest ten defekt? Jest to nic innego, jak zrogowaciały naskórek na głowie dziecka, pojawiający się w okolicach ciemiączka i przypominający nieco łuski, najpierw białe, które potem żółkną i na koniec robią się pomarańczowe. Ciemieniucha powstaje w wyniku nieuregulowanej pracy gruczołów łojowych na skórze dziecka, które w pierwszych miesiącach życia malucha wytwarzają nadmierną ilość łoju, a ten w połączeniu z martwym naskórkiem, tworzy nieestetyczną skorupkę.

Co zrobić, kiedy ciemieniucha się pojawi?

Trudno uniknąć ciemieniuchy, ale kiedy już się pojawi, nie ma powodu do obaw. Ciemieniuchę da się wyleczyć samodzielnie. Jeśli jej objawy nie są nasilone, wystarczy, że kwadrans przed kąpielą nasmaruje się skórę głowy dziecka oliwką przeznaczoną dla niemowląt, nasączy się watę tą samą oliwką i przyłoży do ciemieniuchy. Na to trzeba nałożyć cienką, bawełnianą czapeczkę. Po piętnastu minutach należy wykąpać bobasa, myjąc mu główkę delikatnym szamponem. Na koniec należy wyczesać delikatnie włoski dziecka szczoteczką z miękkim włosiem. Jeżeli pomimo takich zabiegów ciemieniucha nie ustępuje, warto smarować skórę dziecka specjalnymi oliwkami i kremami, które są ku temu przeznaczone i nadal wyczesywać włosy, nawet jeśli dziecko nie ma ich zbyt wiele. Ważne jest też, by nie stosować szamponów przeciwłupieżowych, ponieważ to może tylko podrażnić skórę głowy niemowlęcia. Jeśli czujemy, że pomimo naszych starań ciemieniucha nie mija, można skonsultować się z dermatologiem bądź lekarzem, który z pewnością poleci nam, jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji pociechy.

Profilaktyka przeciw ciemieniusze

Choć ciemieniucha nie jest groźna, można jej uniknąć. Wystarczy zadbać o to, by dziecko się nie przegrzewało, nie powinno także nosić czapeczki w domu, ponieważ wtedy poci się jego główka. Istotne jest też, żeby czapeczki, jeśli już są zakładane, były z naturalnych włókien, a najlepiej żeby były białe – barwniki mogą podrażniać skórę maleństwa.

Jak przywrócić prawidłową perystaltykę jelit?

Previous article

Próchnica zębów – dlaczego wolno jej bagatelizować?

Next article

You may also like

You may also like

More in Zdrowie

Comments

Comments are closed.