CiekawostkiZdrowie

Kto skorzysta na treningu funkcjonalnym na bosu?

0

Trening sportowców dzieli się na wiele etapów, z których każdy jest kluczowy dla osiągnięcia docelowego wyniku. Jedną z form przygotowania do zawodów, jest trening funkcjonalny. Sprawdź, kto powinien go wykonywać.

Trenując sport na poziomie amatorskim lub wyczynowy, bardzo ważne jest, by periodyzować swój trening w skali całego sezonu. W przeciwnym razie można narazić się na kontuzje, których dało się uniknąć lub ostateczny wynik będzie daleki od satysfakcjonującego. Trening funkcjonalny na bosu jest zazwyczaj element okresu przygotowawczego w różnych dziedzinach sportowych. Można go wykorzystywać nie tylko w okresie przygotowawczym, ale także w okresie treningu specjalistycznego oraz pomiędzy zawodami. Zastosowań jest bardzo wiele, a ta forma ćwiczeń może zostać wpleciona w większość planów treningowych.

Bosu – po co ćwiczyć z tym akcesorium?

Piłka bosu jest wykorzystywana do treningu równowagi. Może to być zarówno trening bazowy, jak i uzupełniający oraz rehabilitacyjny. Samo bosu to piłka i kształcie połowy kuli, która najczęściej jest wykonywana z gumy, tak jak tradycyjne piłki fitness. Ta piłka w przeciwieństwie do innych piłek służy jednak do ćwiczeń, z których większość polega na stanięciu na piłce i utrzymaniu się na niej, co na zwykłej piłce fitness jest oczywiście niemożliwe. Jest to jeden z powodów, dla których warto nabyć tę formę piłki, a nie ograniczać się do zwykłych piłek. Ilość ćwiczeń, które można w ten sposób wykonywać, jest ogromna, więc ta forma treningu jest możliwa do wdrożenia w wielu sytuacjach. Potęguje to fakt, że ćwiczenia można progresować i regresować, by dopasować je do możliwości i potrzeb osoby ćwiczącej.

W jakich dyscyplinach przydaje się trening funkcjonalny?

Spektrum dyscyplin, w których trening na bosu jest zalecany, jest bardzo szerokie. Są to między innymi wszystkie dyscypliny drużynowe, w których istotnym elementem jest bieganie i nagła zmiana kierunków biegu. Dotyczy to więc także dyscyplin indywidualnych, takich jak samo bieganie na różnych dystansach, jak i dyscyplin, w których bieg jest jedynie jednym z elementów. To jednak nie wszystko, gdyż piłkę do treningu stabilizacyjnego wykorzystują także zawodnicy sportów siłowych, sportów walki, oraz dyscyplin bardziej rekreacyjnych, dla wzmocnienia stabilizacji oraz prewencji kontuzji. Bardzo powszechne jest też wykorzystywanie piłki podczas powrotów po kontuzjach.

Czy doświadczenie to wszystko? Jaki powinien być dobry prawnik?

Previous article

Bezpieczna pościel dla dziecka, czyli jaka?

Next article

You may also like

You may also like

More in Ciekawostki

Comments

Comments are closed.