Domy i mieszkania osób niepełnosprawnych muszą być przystosowane do nich optymalnie. Zależnie od rodzaju i stopnia niepełnosprawności urządza się wszystkie pomieszczenia i zagospodarowuje teren przed budynkiem w odpowiedni sposób. Jeśli wszystko jest dopracowane w najmniejszym szczególe, wtedy życie takich osób staje się o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze
Co znajduje się w takiej łazience?
Pomieszczeniem, o które trzeba zadbać szczególnie jest łazienka, ponieważ codzienna higiena to kluczowe sprawy. Kupując gotowy projekt mieszkania czy domku należy dobrze go przestudiować, aby potem nie było gorzkich rozczarowań. Najlepiej jednak wybrać projektanta, który będzie planował rozmieszczenie i wyposażenie każdego z pomieszczeń wedle naszych wskazówek. O czym należy szczelnie pamiętać?
Łazienka dla niepełnosprawnych musi mieć określoną przestrzeń manewrową dla wózka. Maleńki metraż nie sprawdzi się na pewno. Szafki i umywalka muszą być zamontowane na odpowiedniej wysokości, natomiast bateria powinna być wyposażona w poręczne uchwyty i ewentualnie fotokomórkę. Jeśli chodzi o toaletę, to najlepiej, aby była wisząca, wtedy dostęp do niej jest znacznie ułatwiony. Lepiej zrezygnować z brodzika na rzecz swobodnego dostępu do kabiny prysznicowej, czyli montażu płytek z ryflowaną fakturą, a pod nimi maty chroniącej przed wilgocią. Generalnie podłoga okalająca strefę prysznicową powinna być zabezpieczona powierzchnią antypoślizgową.
Jakie ułatwienia są w niej zastosowane?
Oprócz wyżej wymienionych sprzętów bardzo ważne są też inne udogodnienia, w które powinna być wyposażona łazienka dla niepełnosprawnych. Osobom z różnymi dysfunkcjami ruchu przydadzą się także lustra uchylne, które będą mogli samodzielni ustawiać. Nie można zapominać o krzesełkach prysznicowych oraz drabinkach, które są bardzo pomocne dla osoby z dysfunkcją ruchu. Łazienka dla niepełnosprawnych może być również wyposażona w wannę z drzwiczkami, w której umieszcza się krzesełko i instaluje urządzenia do hydromasażu. Miska umywalki może być pochylona do przodu i nie powinna być umieszczona na postumencie. Oprócz tego łazienka dla niepełnosprawnych musi mieć szereg mniejszych udogodnień, np. poręczne wieszaki na ręczniki, uchwyty na papier i mydelniczki.
Łazienki dla niepełnosprawnych to miejsca, które powinna cechować ergonomia i funkcjonalność. Jeśli tego zabraknie, wtedy pojawia się mnóstwo niepotrzebnych problemów. Lepiej ich uniknąć i już na początku mądrze rozplanować przestrzeń, oraz zakupić odpowiedni, wysokiej jakości sprzęty.
Comments