CiekawostkiZdrowie

Niedoceniany żeń-szeń

0
niedoceniany-zen-szen

Żeń-szeń nie jest rośliną wyjątkowo popularną, jednakże nie sposób przejść obojętnie obok jej licznych właściwości prozdrowotnych, które zawdzięcza około 200 substancjom aktywnym. Jakie cenne związki skrywa ta roślina i dlaczego warto ją stosować?

Zdrowotny żeń-szeń

Żeń-szeń jest rośliną z rodziny araliowatych, która już tysiące lat temu znana była na obszarach Półwyspu Koreańskiego, Chin, Japonii oraz Rosji. Obecnie żeń-szeń stracił swój szeroki zasięg i spotkać można go na ternie Chin i Rosji.

Nazwa rośliny wywodzi się od kształtu jego kłącza i zgodnie z chińską nazwą oznacza „człowieka-korzeń”.

Kształt liści żeń-szenia zmienia się wraz z jego rozwojem. Z początku jest to jeden trójpalczasty liść, pełniący funkcję łodygi. Następnie zmienia on swoją postać na jeden pięciopalczasty liść. Ostatnim etapem jest tworzenie przyziemnej rozety, która posiada większą ilość liści. Kwiaty charakteryzują się drobnymi rozmiarami oraz seledynowymi lub biało-różowymi kolorami.

Najcenniejszym z punktu widzenia medycyny oraz najczęściej wykorzystywanym jest jednak korzeń żeń-szenia, mający palowe oraz słabo rozgałęzione kłącze.

Dlaczego żeń-szeń jest tak cenną dla naszego zdrowia rośliną? Cały sekret tkwi w licznych substancjach aktywnych, z których najważniejszą są ginsenozydy, pozwalające zwiększyć zdolność hemoglobiny do przyłączania tlenu, co wiąże się z usprawnieniem zaopatrywania narządów w ten pierwiastek. Efektem jest zwiększona ilość energii, zdolność do intensywniejszego wysiłku fizycznego oraz umysłowego. Co więcej, ginsenozydy są także odpowiedzialne za poprawę funkcjonowania układu odpornościowego. Co jeszcze znaleźć można w żeń-szeniu? Roślina ta jest źródłem witamin, składników mineralnych oraz cukrów.

Żeń-szeń – właściwości

  1. Poprawia pamięć oraz koncentrację. Jest także zaliczany do kategorii antyutleniaczy, co oznacza, że ochrania on wrażliwe komórki naszego mózgu przed wolnymi rodnikami. Zioło te zalecane jest osobom borykającym się z chorobą Alzheimera.
  2. Usprawnia pracę serca oraz pomaga walczyć z cukrzycą. Żeń-szeń swoim działaniem pobudza pracę naszego serca oraz przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu. Co więcej, działa również przeciwzakrzepowo oraz może redukować poziom insuliny.
  3. Dodaje energii oraz poprawia witalność. Jeśli chcesz zwiększyć swoją sprawność fizyczną lub zredukować zmęczenie zalecane jest włączenie do swojej diety właśnie tej rośliny, ponieważ jego działanie można przyrównać do działania kawy, jednakże żeń-szeń działa znacznie łagodniej oraz nie przyspiesza pracy serca.
  4. Pomaga przy zaburzeniach erekcji. Po żeń-szeń powinni sięgać mężczyźni chcący zwiększyć swoją sprawność seksualną oraz podnieść libido. Najlepszy w tych przypadkach będzie czerwony żeń-szeń koreański.
  5. Poprawia samopoczucie. Żeń-szeń jest pomocny w leczeniu stanów lękowych, depresji, a ponadto poprawia jakość snu oraz uspokaja, wprowadzając w dobry nastrój.

Okulary przeciwsłoneczne – chroń swój wzrok przed szkodliwym wpływem słońca

Previous article

Bezpieczny dom raczkującego malucha – o czym warto pamiętać

Next article

You may also like

You may also like

More in Ciekawostki

Comments

Comments are closed.