Ciekawostki

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

0

Szczoteczka do zębów twarda czy miękka? Po posiłku myć zęby czy wystarczy guma do żucia? Dbanie o zęby to z pozoru prosta czynność, ale jeśli zastanowimy się nad tym, to nie jest już tak łatwo. Jak robić to najlepiej, żeby wizyty u dentysty nie kończyły się kanałowym leczeniem?

Czym myć zęby?

Dobór szczoteczki jest bardzo ważny. Musimy wybrać taką szczoteczkę, która nie zrobi nam krzywdy przy myciu zębów; stomatolodzy polecają szczoteczki o średniej twardości lub miękkie. Średnie dobrze ścierają nalot i można je wybrać, jeśli nie zmagamy się z nadwrażliwością zębów czy też odsłoniętymi szyjkami dziąseł. Jeśli jednak cierpimy na którąś z tych przypadłości, lepiej będzie dla nas, jeśli zdecydujemy się na szczoteczkę o miękkim włosiu – dzięki temu nie podrażnimy dziąseł. Ważny jest również wybór pasty do zębów. Nie wybierajmy tylko takiej, która zawiera fluor – zwróćmy uwagę także na zawartość wapnia i chlorku potasu. Jeśli mamy problemy z nadwrażliwością zębów, czy krwawieniem dziąseł, dobierzmy odpowiednią pastę.

Jak dobrze myć zęby?

Kiedy już wybierzemy odpowiednią dla nas szczoteczkę i dobierzemy do zestawu dobrą pastę do zębów, możemy przystąpić do mycia. Dentyści zalecają, by zaczynać mycie zębów od ich zewnętrznej powierzchni, zaciskając przy tym szczęki, potem przystąpić do mycia części żującej, rozchylając szczęki, następnie do wewnętrznych części zębów. Powinno się także czyścić zęby wzdłuż linii dziąseł. Należy pamiętać również o myciu języka i podniebienia, gdyż zbierające się tam zarazki mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust.

Wyróżnia się dwa typy szczotkowania zębów – okrężną i wymiatającą. Technika okrężna polega na tym, że szczotkujemy zęby delikatnymi, okrężnymi ruchami, trzymając szczoteczkę prostopadle do linii zębów. Z kolei podczas mycia zębów techniką wymiatającą, ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni i wykonując małe, okrężne ruchy przy dziąsłach, a od góry wymiatające, potem powtarzając czynność, ale odwrotnie.

Jak często myć zęby?

Co do częstotliwości mycia zębów, zdania są podzielone, podobnie jak w przypadku tego, czy gumy do żucia mogą zastąpić umycie zębów po posiłku, ale ogólnie zęby należy myć rano i wieczorem co najmniej dwie minuty i robić to bardzo dokładnie. Część stomatologów zaleca, by myć je także po posiłkach. Jeśli nie mamy takiej możliwości, można zastosować gumę do żucia, ale należy popatrzeć na jej skład. Guma do żucia powinna być pozbawiona cukru, słodzona ksylitolem.

Inwestycja w samego siebie

Previous article

Alergia – objawy i leczenie

Next article

You may also like

You may also like

More in Ciekawostki

Comments

Comments are closed.