Zdrowie

Alergia – objawy i leczenie

0

Alergen to substancja, która potrafi wiele namieszać w organizmie człowieka. Mogą nim być: kurz, pyłki roślinne, sierść zwierzęca czy konkretne składniki znajdujące się w pokarmie. Niestety nie ma możliwości jej wyleczenia na trwałe.

Objawy alergii

Organizm broniąc się przed danym alergenem, próbując go zneutralizować, reaguje najczęściej wysypką i katarem siennym. Często pojawia się też zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu, napady kichania, pokrzywki czy bąble na skórze. Objawy te bywają bardzo uciążliwe i trudno je od razu wyciszyć. Chory reaguje najczęściej uczuciem niepokoju, bólem głowy, łaskotaniem w gardle, nudnościami i uczuciem kołatania serca. Często tego typu objawy są bagatelizowane lub kojarzone ze zwykłym przeziębieniem. Rzeczywistość jest jednak inna.

Katar sienny – najczęstszy objaw alergii

Chyba jednym z najbardziej doskwierających objawów alergicznych jest katar sienny. Powstaje na skutek uwalnianej w drogach oddechowych histaminy, podrażniającej błonę śluzową nosa. Oprócz kataru często pojawia się także otępienie, ból głowy, przekrwienie i łzawienie oczu. Czasami objawem towarzyszącym staje się utrata węchu i smaku oraz ból i zatkanie zatok.

Jak walczyć z alergią?

Przede wszystkim trzeba starać się unikać kontaktu z alergenem i częściej odwiedzać lekarza w sezonie pylenia roślin i drzew. Należy też unikać przebywania na zewnątrz na tyle, na ile to możliwe. Najlepiej spacerować po deszczu, kiedy powietrze jest lepiej oczyszczone z pyłków. Po powrocie do domu warto zmienić odzież i wziąć prysznic, aby pozbyć się alergenów, które osiadły na ubraniu i na skórze. Zalecane jest także mycie podłóg raz na dwa dni oraz wietrzenie mieszkania raczej o zmierzchu, kiedy stężenie pyłków jest najmniejsze.

Leki na alergię

To często konieczność. Odpowiednio dobrane leki pozwalają zminimalizować w dużym stopniu objawy alergii. W wielu przypadkach działają też przeciwzapalnie, ponieważ alergia ma w sobie coś ze stanu zapalnego. Tego typu leki najczęściej dobierane są przez lekarza i trzeba stosować się ściśle do jego wskazówek. Można też dostać w aptece tabletki na alergię bez recepty. Ich podstawowe działanie polega na hamowaniu działania substancji drażniących błonę śluzową i spojówki. Oprócz tego pomagają minimalizować oddziaływanie alergenów na układ pokarmowy i oddechowy. Wśród nich można wyróżnić takie leki jak Hitaxa, Allertec czy Allegra.

Warto zwrócić się także w stronę ziół, które mogą łagodzić objawy alergii. Wśród nich znajduje się m.in. pokrzywa, tłumiąca receptory odpowiedzialne za powstawanie alergii oraz rumianek obniżający poziom histaminy. Dobry detoks na dobre samopoczucie

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Previous article

Butelki antykolkowe – co warto o nich wiedzieć?

Next article

You may also like

You may also like

More in Zdrowie

Comments

Comments are closed.