Dzieci

Dlaczego warto kupować niemowlętom czarno-białe zabawki?

0

Kiedy przychodzi na świat dziecko, świat rodziców zmienia się diametralnie. Robią wszystko, aby zapewnić maluchowi jak najlepsze warunki życia i troszczą się o jego zdrowie. Oprócz codziennych czynności pielęgnacyjnych, odpowiednio dobranych posiłków i spacerów bardzo duże znaczenie mają także zabawki.

Artykuły dla niemowląt w kontrastowych barwach

Pierwsze tygodnie życia noworodka przebiegają pod znakiem testowania otoczenia i adaptowania się do niego, do wciąż zmieniających się warunków. Tysiące nowych bodźców, mnóstwo kolorów, słowa, obrazy – to wszystko rozwija percepcję dziecka i jego koordynację ruchową, ale też w nadmiarze mocno może zmęczyć. Trzeba więc postępować mądrze i powoli wprowadzać niemowlaka  w to, co jest dla niego nowe Nie każdy wie, że maluch po narodzeniu nie rozróżnia wszystkich barw, ponieważ u niego zmysł wzroku nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty. Potrzeba sporo czasu, aby dziecko mogło rozróżniać kolory, co zaczyna się dziać ok. 4. miesiące życia. Wtedy też maluch zaczyna wodzić oczami za przedmiotem i powoli zauważa różne odcienie kolorystyczne, a nie tylko biel czy czerń. Dlatego też tak ważne jest to, aby kupowane artykuły dla niemowląt były na początku w kontrastowych barwach. Wtedy dziecko spokojnie i bez stresu wchodzi w świat kolorów i uczy się je od siebie rozróżniać.

Czarno białe zabawki i dekor w pokoju maluszka

Na początku trzeba sięgać po proste w formie i w stonowanej kolorystyce zabawki. Na rynku artykułów dla niemowląt jest mnóstwo ciekawych propozycji zakupowych, które pomogą każdemu dziecku rozwijać się prawidłowo. Błędem jest kupowanie zabawek czy ozdób do pokoju maluszka w mocnych, żywych kolorach, np. pastelach, czerwieniach czy fioletach, ponieważ i tak nie zostaną one przez dziecko rozróżnione. Jedynie mogą wprowadzić więcej stresu i niepokoju, a to jak wiadomo, nie jest wskazane w pierwszych miesiącach życia noworodka. Najlepiej więc sprawdzą się czarno-białe książeczki wykonane z twardej tektury lub z miękkiej tkanin. Takie zabawki wpływają perfekcyjnie na zmysł wzroku, ale też pomagają w treningu koordynacji ruchowej u niemowlaka i poznawaniu nowych kształtów. Oprócz książeczek można nabyć zabawki sensoryczne, maty edukacyjne czy karty z obrazkami, które będą koncentrować wzrok dziecka na czarno-białym obrazie. Z biegiem czasu kolejne kupowane artykuły dla niemowląt mogą być w nieco żywszych barwach, ale oczywiście należy wprowadzać je stopniowo. Przykładowo może to być czarno-biały miś z czerwoną kokardką czy książeczka z jednym mocniejszym elementem kolorystycznym w środku.

Artykuły da niemowląt powinny być dobierane mądrze. Z każdym nowym miesiącem życia można testować inne  zabawki czy elementy dekoracyjne, które pomogą dziecku rozwijać zmysł wzorku, a przy okazji dadzą mu dużo radości w trakcie zabawy.

Kasza manna – dlaczego warto ją jeść i jakie ma witaminy?

Previous article

Jak działają środki przeczyszczające?

Next article

You may also like

You may also like

More in Dzieci

Comments

Comments are closed.