Ciekawostki

Jak działają środki przeczyszczające?

0

Pierwsze miesiące życia noworodka są testowaniem i kształtowaniem się jego układu pokarmowego. Nie brakuje wiec przykrych niespodzianek, czyli kolek, ulewania, zaparć czy biegunek, które z każdym kolejnym tygodniem tracą na intensywności. Trzeba ten czas cierpliwie przeczekać i przede wszystkim pomagać maluchowi, stosując niezawodne środki zaradcze.

To tylko zaparcie

Nie można przejmować się występowaniem okresowego zatwardzenia u niemowlaka. Trzeba też wiedzieć, że po 4. miesiącu życia dziecka wygląd jego stolca i ilość wypróżnień zależny jest od tego, czym jest karmione. Inaczej sprawa wygląda u niemowlaka karmionego piersią, a inaczej u tego, któremu podawane jest mleko modyfikowane. Wprowadzanie do diety stałych pokarmów to najwyższy czas, aby zająć się ustalaniem prawidłowo zbilansowanej diety dla dziecka. Jeśli maluch będzie jadł potrawy bogate w witaminy i minerały, pożywne ale nie ciężkostrawne i przystosowane do wieku malucha, wtedy jest niemal pewność, że nie pojawią się zaparcia. Trzeba zadbać o prawidłową ilość błonnika w diecie oraz płynów, dzięki którym układ pokarmowy będzie pracował sprawniej.

Skąd te zaparcia?

Przyczyną pojawiania się zaparć może być nie tylko jedzenie i problemy trawienne u malucha ale też wstrzymywanie się przed wypróżnieniem. Za nieprawidłowości związane z oddawaniem stolca u dzieci odpowiada też stres, np. dłuższa utrata kontaktu z rodzicami czy za wczesne sadzanie dziecka na nocniku. Trzeba wiec mądrze decydować nie tylko o rozszerzaniu diety dziecka, ale też innych kwestiach, które mogą mieć znaczący wpływ na wypróżnienia.

Zatwardzenie u niemowlaka – jak działają środki przeczyszczające?

Kiedy dziecko ma zatwardzenie, wtedy robi się płaczliwe, traci apetyt oraz zazwyczaj ma wzdęty brzuszek. Stolce mają zazwyczaj ciemną barwę i twardą konsystencję. Oczywiście o zatwardzeniu można mówić wtedy, gdy dziecko nie wypróżnia się przez 3. kolejne dni, w innym przypadku trzeba spokojnie  poczekać i obserwować zachowanie malucha.

Leczenie pediatryczne polega przede wszystkim na podawaniu dziecku leków o działaniu poślizgowym, wspierającym wydalanie, ale też są to syropy zmieniające konsystencję stolca. Generalnie ich zadane polega na ułatwieniu wypróżniania się poprzez zmiękczanie mas kałowych czy dawaniu poślizgu podczas  defekacji. Zanim jednak skorzystamy z pomocy lekarza, warto stosować domowe sposoby, które mogą w dużym stopniu lub całkowicie wyeliminować te przykrą dolegliwość. Co więc należy robić, aby nie pojawiło się zatwardzenie u niemowlaka?

Przede wszystkim dieta malucha powinna być dopasowana do jego wieku i odpowiednio zbilansowana. Dziecko powinno jeść świeże owoce i warzywa, natomiast lepiej wtedy unikać gotowanej marchewki, pieczonych i tartych jabłek oraz bananów, które przyczyniają się do powstawania zaparć. Starsze dziecko powinno być karmione pełnoziarnistymi makaronami i pieczywem oraz płatkami z pełnych ziaren zbóż.

Zatwardzenie u niemowlaka wynika z różnych przyczyn. Na początku konieczna jest baczna obserwacja malucha i oczywiście ustalenie odpowiedniej diety. Później wprowadza się odpowiednie środki zaradcze, które pomogą pozbyć się bolesnego kłopotu.

Dlaczego warto kupować niemowlętom czarno-białe zabawki?

Previous article

Czy talk jest niebezpieczny?

Next article

You may also like

You may also like

More in Ciekawostki

Comments

Comments are closed.