KobietaZdrowie

Czym jest mammografia i kiedy się ją przeprowadza?

0

Mammografia jest badaniem polegającym na opisie piersi. Jest to badanie, które jako jedno z dwóch jest w stanie wykryć zmiany w piersi, czyli pokazać ewentualne zmiany nowotworowe bądź inne. W mammografii wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Jest to badanie całkowicie nieszkodliwe i nie ma przeciwwskazań do regularnego wykonywania tych badań. Oczywiście, jako, że badanie to jest badaniem rentgenowskim nie można również wykonywać go zbyt często. Mammografia nie zawsze musi być poprzedzona wizytą u lekarza. Obecnie kobiety mogą zdecydować się na mammografię bez skierowania, jednak nie każda pracownika taką opcję oferuje.

Mammografia jest badaniem, które kobiety od 35 roku życia powinny wykonywać regularnie. Mammografia w przeciwieństwie do USG jest w stanie wykryć zmiany o wielkości nawet milimetra. Dodatkowo, obrazuje ona kształt guza, a także pokazuje inne zmiany, jak chociażby złogi wapniowe. Dzięki mammografii można nie tylko wykryć zmiany nowotworowe, ale również na podstawie złogów sprawdzić ewentualne prawdopodobieństwo wystąpienia guzów.

Mammografia ma jednak jeden minus, zdecydowanie słabiej sprawdza się u młodszych kobiet, ze względu na mniejsze otłuszczenie piersi. Mammografia jest badaniem, w którym nie przeszkadza nadmierne otłuszczenie piersi, wręcz przeciwnie, przy zbyt niskim może wystąpić problem i obraz może być mniej czytelny. Samo badanie trwa około 30 sekund i polega na wykonaniu zdjęcia aparatem mammograficznym.

Jak przygotować się do mammografii?

Mammografia sama w sobie nie jest badaniem, które wymaga specjalnych przygotowań. Jest to badanie bardzo proste i krótkotrwałe, niemniej jednak nacisk na piersi może być odczuwalny przez kobiety przy samym badaniu. Przed badaniem, bardzo istotny jest dobry wywiad z lekarzem. Warto poinformować o ostatniej miesiączce, o lekach, szczególnie hormonalnych, a także o tym, czy karmiło się piersią.
Profilaktyka w badaniu piersi jest kluczowym elementem, jeśli chodzi o zapobieganiu raka. Od kiedy wprowadzono specjalistyczne programy mammograficzne, liczba kobiet, które umierają z powodu raka spadła kilkunastokrotnie.

Najczęściej zadawane pytania na temat mammografii

W jakim wieku należy przeprowadzić pierwsze badanie?

Zaleca się rozpoczęcie badania po ukończeniu 30 lub 35 roku życia. Można to zrobić wcześniej, jeżeli znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka.

Ile kosztuje badanie mammograficzne?

Mammografia jest w 100% finansowana ze środków kasy chorych. Każda kobieta, która otrzyma skierowanie lub zaproszenie na badania mammograficzne może wykonać je za darmo.

Czy mammografia jest niebezpieczna?

Nie, mammografia jest badaniem bardzo krótkim, choć nacisk aparatu jest stosunkowo silny. Niemniej jednak samo badanie trwa przez około 30 sekund.

Jakie są sposoby regularnego badania piersi?

Jest to mammografia piersi oraz USG piersi. Pierwsze badania tak naprawdę kobiety powinny wykonać już po 20 roku życia, pierwszą mammografie po ukończeniu 35 roku życia lub wcześniej.

Czy mammografia pokaże zmiany w piersiach

Prawdopodobnie tak. Badanie to jednak nie jest badaniem idealnym i zawsze trzeba przyjąć ewentualny błąd podczas wyniku.

Endokrynolog

Previous article

Zdjęcie pantomograficzne – kiedy się je robi?

Next article

You may also like

You may also like

More in Kobieta

Comments

Comments are closed.