Zdrowie

Endokrynolog

0

Endokrynolog jest to lekarz specjalista zajmujący się i badający bardzo rzadką dziedzinę medycyny jaką jest gospodarka hormonalna. Innymi słowy, endokrynolog bada, leczy oraz przeciwdziała wszelkim zaburzeniom, które mogą występować w wyniku nieprawidłowego działania gruczołów wydzielania wewnętrznego. Endokrynolog leczy nadnercza, tarczycę, a także przysadkę mózgową, czyli organy, które są odpowiedzialne za wytwarzanie hormonów. Endokrynolog działa w oparciu o leczenie farmakologiczne oraz działania zabiegowe. Jego celem jest diagnoza związana z problemami hormonalnymi, podjęcie odpowiednich działań oraz w końcu eliminacja lub silne zmniejszenie problemów występujących z hormonami.

Kiedy warto odwiedzić endokrynologa?

Endokrynolog diagnozuje, leczy oraz eliminuje problemy z gospodarką hormonalną. Odwiedzamy go zatem w momencie, gdy zostaną u nas rozpoznane problemy z gruczołami takimi jak tarczyca, nadnercza czy też przysadka mózgowa. Niestety, problemem jest to, że lekarz pierwszego kontaktu ma często problemy z rozpoznaniem ewentualnych problemów właśnie z tymi organami. Endokrynolog jest często ostatnim wyborem, jakiego dokonujemy podczas ewentualnych problemów ze zdrowiem. Endokrynolog może nam pomóc w momencie, gdy występują przewlekłe bóle głowy, przy problemach ze wzrostem, z dojrzewaniem wśród dzieci i młodzieży, a także wtedy, kiedy zdiagnozuje się u nas nadciśnienie tętnicze.

Jak endokrynolog pracuje?

Podstawą do działania dla endokrynologa, czyli dokonania odpowiedniej diagnozy, a także rozpoczęcia leczenia farmakologicznego są często badania. Najczęściej są to badania gruczołów, ale również podstawowe badania krwi czy moczu, które pozwalają wstępnie rozpoznać ewentualne problemy, które występują przy zaburzeniach pracy jednego z gruczołów hormonalnych. Zawsze jednak praca endokrynologa oparta jest o wcześniejszą porządną diagnozę na podstawie konkretnych badań.

Dziedziny powiązane

Z całą pewnością jedną z dziedzin powiązanych jest chirurgia. Często diagnoza oraz późniejsze leczenie przez endokrynologa opiera się również o leczenie operacyjne. Ponadto endokrynolog ściśle współpracuje z neurologiem oraz lekarzem od chorób wewnętrznych.

USG kolana – wszystko co musisz wiedzieć

Previous article

Czym jest mammografia i kiedy się ją przeprowadza?

Next article

You may also like

You may also like

More in Zdrowie

Comments

Comments are closed.