Sport

Rola psychologa w sporcie

0

Dziś psychologowie sportowi mogą zrobić kilka rzeczy, aby pomóc sportowcom w ich osiągach. Rola psychologa sportowego jest dziś bardziej akceptowana niż jeszcze jakieś 10 lat temu. Co więcej, jest nawet traktowana jako obowiązkowa część kadry trenerskiej, tak samo ważna jak trening mentalny dla indywidualnych sportowców.

Do czego służy psycholog sportowy?

Psychologowie sportowi mogą zrobić wiele, ale przede wszystkim uczą sportowców umiejętności wykorzystania potencjału umysłu, co poprzez trening mentalny ma za zadanie poprawić ich wydajność w sporcie. Jednak jak i w każdej innej dziedzinie, są pewne obszary, w których psychologowie sportowi różnią się między sobą w zależności od ich doświadczenia i kwalifikacji. Poniżej znajdują się najważniejsze role psychologa sportowego, który pomaga sportowcom poprawić wydajność poprzez trening mentalny.

Pomoc przy obawach związanych z wydajnością

Psycholog sportowy może pomóc sportowcom pokonać lęki, takie jak strach przed porażką, strach przed zakłopotaniem i ogólny niepokój o wyniki. Jest to powszechne wśród sportowców, którzy są perfekcjonistami lub wysoce zaangażowanymi sportowcami, którzy martwią się zbytnio o to, co inni myślą o ich osiągnięciach. Z odpowiednio prowadzonym treningiem mentalnym jest im łatwiej podejść do tego w zdrowy sposób.

Poprawa umiejętności umysłowych w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników

Najczęstszą rolą psychologa sportowego jest nauczenie umiejętności umysłowych w celu zwiększenia wydajności. Ekspert od treningu mentalnego może pomóc każdemu ze swoich podopiecznych zwiększyć pewność siebie, skupienie na celu, opanowanie i wiarę w zdobywanie wyznaczonych wyników sportowych. Te umiejętności umysłowe pomagają sportowcom poprawić wydajność, ale też mogą pomóc im i w innych obszarach życia.

Pomoc w przygotowaniu się do rywalizacji

Inną rolą psychologa sportowego jest pomaganie sportowcom w mentalnym przygotowaniu się do rywalizacji i treningu. Obejmuje to wiele wymienionych wyżej umiejętności umysłu, ale też pomaga w opracowaniu rutynowych procedur.

Komora inhalacyjna: najważniejsze informacje

Previous article

Jak poradzić sobie ze stresem?

Next article

You may also like

You may also like

Comments

Comments are closed.