CiekawostkiSportZdrowie

USG kolana – wszystko co musisz wiedzieć

0

Badanie USG kolana to badanie ultrasonograficzne, czyli wykonywane za pomocą specjalnych fal dźwiękowych. Pozwala ono określić wszystkie zmiany w tkankach kolana, a także wokół kolana. Fale ultradźwiękowe rozchodząc się po kolanie odbijają się od tkanek, dając konkretny obraz i tym samym ukazując zmiany oraz defekty kolana.

USG kolana przeprowadza się przeważnie w przypadku występowania problemów lub ewentualnych kontuzji kolana. Jest to niestety bardzo częsta przypadłość, która towarzyszy nie tylko sportowcom, ale również wielu ludziom w życiu codziennym. USG kolana jest bardzo ważnym badaniem, bowiem prawidłowo przeprowadzone pozwala sprawdzić stan kolana, a także zaplanować ewentualne leczenie. Podczas badania USG kolana wszystkie tkanki wchodzące w jego skład zostają gruntownie sprawdzone, tym samym lekarz potrafi rozpoznać ewentualne wady, kontuzje i zmiany w kolanie. Także USG kolana przeprowadzane jest przed istotnymi zabiegami, celem zaplanowania zabiegu, bądź też przeprowadzenia konkretnych badań.

Jak przygotować się do USG kolana?

USG kolana nie wymaga specjalnych przygotowań. Jest to bardzo proste, bezbolesne i bezinwazyjne badanie, które przeprowadza się na skutek urazu, kontuzji lub też zmian zachodzących w kolanie. USG kolana może być wykonane zasadniczo z biegu, podczas badania lekarz nakłada specjalny żel, a następnie głowicą bada całe kolano, uzyskując tym samym obraz tkanek kolana na monitorze. Pozwala to na sprawdzenie zmian i ewentualnych urazów.

Najczęściej zadawane pytania o USG kolana

Kiedy powinno się przeprowadzić badanie USG kolana

USG kolana jest badaniem, które wykonuje się w przypadku wystąpienia problemów z kolanem. Jest to badanie bezinwazyjne, jednak nie wykonuje się go bez wystąpienia wyraźnych przyczyn oraz problemów.

Czy USG kolana pokaże wszystkie wady?

Teoretycznie tak. Jest to badanie dające bardzo wyraźny obraz wszystkich tkanek kolana, pokazujący kości, chrząstki, a także mięśnie oraz ścięgna.

Czy badanie USG kolana jest szkodliwe?

Nie, jest to badanie całkowicie nieszkodliwe i bezbolesne. Jednak nie ma potrzeby wykonywania go bez wyraźnych przyczyn.

Choroby zakaźne u dzieci

Previous article

Endokrynolog

Next article

You may also like

You may also like

More in Ciekawostki

Comments

Comments are closed.