RodzinaZdrowie

Komora inhalacyjna: najważniejsze informacje

0

Komora inhalacyjna to urządzenie, które umożliwia łatwiejsze przyjmowanie leków w postaci aerozolu. Preparaty podane wziewnie łatwo przedostają się do płuc i oskrzeli, a ponadto są wchłaniane znacznie szybciej, ponieważ od razu docierają w docelowe miejsce. Z tego względu lekarze chętnie sięgają po leki w postaci aerozolu, jeśli mają do czynienia z chorym cierpiącym z powodu przewlekłej choroby oddechowej.

Komora inhalacyjna: jak jest zbudowana i jakie są jej najważniejsze właściwości?

Komora inhalacyjna składa się przede wszystkim z ustnika (ewentualnie maski), komory, a także adaptera. Ustnik (opcjonalnie maska) umożliwiają pobieranie leku, który znajduje się w komorze. Preparat trafia do komory przy pomocy adaptera, który z kolei umożliwia podpięcie inhalatora. Sama komora jest zazwyczaj półprzezroczysta (lub całkowicie przezroczysta), co ułatwia pacjentowi kontrolowanie tego, ile preparatu pozostało jeszcze wewnątrz urządzenia. Komora inhalacyjna jest urządzeniem medycznym, które ze względu na niewielkie rozmiary może być używana wszędzie – nie tylko w ośrodkach zdrowia, ale także w domu czy nawet w podróży. To z kolei gwarantuje psychiczny komfort pacjenta.

Jakie parametry powinna mieć komora inhalacyjna?

Najważniejsze, by komora inhalacyjna była odpowiednio dostosowana do używania przez osobę w każdym wieku – z tego urządzenia mogą korzystać bowiem zarówno dorośli jak i dzieci czy osoby starsze. Z tego względu bardzo ważny jest np. poziom oporu wdechowego i wydechowego – najlepiej, jeśli jest niski, bo dzięki temu zawory mogą otworzyć się pod każdym ciśnieniem, także takim generowanym przez wdech dzieci czy osób starszych. Istotna jest również widoczność zaworu wydechowego (dzięki temu można łatwiej kontrolować liczbę oddechów). Dodatkowo przyda się także gwizdek wysokiego przepływu, ponieważ ułatwia on trenowanie odpowiedniej techniki oddychania podczas przyjmowania leku. Dobrze, jeżeli komora inhalacyjna spełnia jak najwięcej z podanych wyżej kryteriów; tak jest np. w przypadku komory Optichamber.

Przenośny koncentrator tlenu – zasada działania i zastosowanie

Previous article

Rola psychologa w sporcie

Next article

You may also like

You may also like

More in Rodzina

Comments

Comments are closed.