Dieta

Najczęstsze przyczyny biegunki u dzieci

0

Biegunka jest problemem powszechnym, który dotyka praktycznie każdego maluszka. Może pojawiać się nagle i być następstwem różnych czynników. Pod żadnym jednak pozorem nie powinniśmy jako rodzice jej lekceważyć. Poznajmy najczęstsze przyczyny rozwolnienia u dzieci oraz sposoby na złagodzenie ich przebiegu.

Przyczyny biegunki u dziecka

Biegunka u dziecka jest to reakcja obronna organizmu na atakujące go czynniki chorobotwórcze. W wyniku stanu zapalnego dochodzi do przeciekania błony śluzowej oraz przedostawania się zbyt dużej ilości wody i płynów do jelit. Możemy o niej mówić, gdy w przeciągu 12 godzin zwiększa się liczba wydalanych stolców, mających płynną konsystencję, którym może towarzyszyć ponadto nieprzyjemny zapach, krew lub śluz.

Rozwolnienie u maluszków ma różne podłoża i nie zawsze jest wynikiem zatrucia pokarmowego. Wśród najczęstszych przyczyn powodujących biegunkę należy wymienić:

  • zakażenie wirusowe wywołane przez rotawirusy,
  • zakażenie bakteryjne
  • zakażenie pasożytnicze,
  • nietolerancje pokarmowe,
  • toksyny,
  • błędy żywieniowe,
  • kuracja antybiotykowa.

Co robić, gdy nasze dziecko ma biegunkę?

Wyróżniamy różne rodzaje biegunek, w tym łagodne, średnio ostre, toksyczne, a także przewlekłe lub związane z alergią lub nietolerancją pokarmową. Niezależnie jednak od stopnia zaawansowania, zawsze bardzo ważną oraz podstawową czynnością jest nawadnianie naszego maluszka. Co więcej, pamiętajmy także, aby pod żadnym pozorem nie głodzić dziecka i nie praktykować zbyt dużych przerw w jedzeniu! Nasz smyk powinien spożywać te same posiłki, jakimi był karmiony przed rozwolnieniem.

Łagodna biegunka u dziecka najczęściej będąca wynikiem niestrawności wymaga karmienia niemowlaka piersią, przy jednoczesnym wyeliminowaniu na ok. 2 dni innych pokarmów.

W przypadku biegunki średnio ostrej istnieje zagrożenie odwodnienia, dlatego też dziecko żywiące się mlekiem matki nie powinno zostać odstawiane od piersi. Dodatkowo, pamiętajmy o podawaniu maluszkowi nawadniających doustnych płynów, które są dostępne w aptekach. Gdy dziecko karmione jest mlekiem z butelki, w przypadku odwodnienia należy natomiast zastosować dietę opartą na wodzie, urozmaicaną kleikami ryżowymi oraz zmiksowanymi marchewkami i mięsem, a dopiero później powrócić do mleka modyfikowanego.

Biegunka u dziecka, zwłaszcza ta o charakterze przewlekłym lub toksycznym, trwająca nawet dwa tygodnie może być niebezpieczna dla zdrowia dziecka, dlatego też wymaga ona w każdym przypadku wizyty oraz konsultacji lekarskiej. Odpowiednie nawadnianie jest tutaj podstawą, dodatkowo przy biegunce toksycznej konieczne może okazać się nawadnianie przy pomocy kroplówki.

 

Zaburzenia hormonalne a kondycja włosów

Previous article

Katar sienny – dlaczego nie należy go lekceważyć?

Next article

You may also like

You may also like

More in Dieta

Comments

Comments are closed.