Zdrowie

Katar sienny – dlaczego nie należy go lekceważyć?

0

Katar sienny (pyłkowica), zwany także katarem alergicznym to powszechna przypadłość, która dotyczy nawet co czwartego mieszkańca Europy, w tym głównie dzieci i młodzież. Czym dokładnie jest ta przypadłość i dlaczego nie można jej bagatelizować?

Czym jest katar sienny?

Alergiczny nieżyt nosa czy alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa powszechnie znany jako katar sienny jest naturalną reakcją organizmu na alergeny dostępne w powietrzu. Najczęściej ma on sezonowy charakter związany z okresem pylenia roślin, drzew czy zarodników grzybów. Osoby uczulone na kurz czy sierść zwierząt mogą zmagać się z tą przypadłością przez cały rok, wówczas mówi się o katarze przewlekłym. Za występowanie tej przypadłości odpowiadają dwa główne czynniki – genetyczne oraz środowiskowe (bezpośredni kontakt z alergenem). Zdecydowanie większe predyspozycje do wystąpienia alergicznego nieżytu nosa dotyczy osób, które w swojej rodzinie mają bliskich chorych na astmę lub alergię.

W jaki sposób powstaje katar sienny? W momencie przedostania się alergenu do organizmu (które traktuje on jak wroga), przeciwciała znajdujące się w górnych drogach oddechowych uwalniają histaminę, podrażniającą błonę śluzową znajdującą się w nosie, co przekłada się na wzmożoną produkcję śluzu.

Objawy kataru siennego

Katar sienny może mieć zarówno łagodny, jak i niezwykle ostry charakter. Ten drugi objawia się wyjątkowo uciążliwymi dolegliwościami, które potrafią skutecznie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie alergika. Do najczęściej występujących symptomów alergicznego nieżytu nosa zalicza się:

  • łzawienie oczu
  • zapalenie spojówek (mogące objawiać się zaczerwienieniem i światłowstrętem)
  • kichanie
  • drapanie w gardle
  • wodnista lub wodnisto – śluzowa wydzielina z nosa
  • swędzenie wewnątrz nosa
  • uczucie zatkanego nosa
  • bóle głowy.

Leczenie alergicznego nieżytu nosa

Walka z alergicznym nieżytem nosa rozpoczyna się od przeprowadzenia testów alergicznych mających na celu zdiagnozowanie konkretnych alergenów odpowiedzialnych za występowanie uczulenia. Sam katar sienny można zwalczyć na kilka sposobów. Pierwszy, doraźny polega na podawaniu pacjentowi leków przeciwhistaminowych (doustnych, dospojówkowych lub donosowych) oraz preparatów obkurczających błonę śluzową nosa, które łagodzą przebieg alergii. Kolejna metoda polega na odczulaniu chorego. Proces ten trwa nawet kilka lat i polega na podawaniu pacjentom odpowiedniej dawki alergenów, pozwalających na wzrost ich tolerancji w organizmie alergika.

Alergicznego nieżytu nosa nie należy bagatelizować. Przewlekły i nieleczony katar sienny skutkuje nie tylko nawracającym zapaleniem zatok, spojówek czy zapaleniem uszu, ale przede wszystkim zwiększa ryzyko zachorowania na astmę, jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych.

Najczęstsze przyczyny biegunki u dzieci

Previous article

Odciski i brodawki stóp – jak z nimi walczyć i im zapobiegać?

Next article

You may also like

You may also like

More in Zdrowie

Comments

Comments are closed.