Dieta

Jakie skutki nieprawidłowej diety?

0

Dieta to bardzo ważny aspekt naszego życia. Sposób odżywiania się ma bowiem wpływ na bardzo wiele procesów, które odbywają się w naszym organizmie. Bez zdrowej, zbilansowanej diety, nie będzie on funkcjonował prawidłowo i prędzej czy później odczujemy tego skutki.

Konsekwencje niezdrowego żywienia

Konsekwencje nieprawidłowej diety mogą być bardzo różnorodne. Często nie zdajemy sobie sprawy, że pewne nasze dolegliwości wynikają po prostu z niezdrowego sposobu odżywiania się. Niestety w obecnych czasach jest to bardzo popularny problem. Ciągły stres i życie w biegu nie pomagają nam trzymać zdrowej, zbilansowanej diety. Często nie dojadamy, albo jemy bardzo nieregularne posiłki. Skutkami niezdrowej diety są często dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Cierpimy wówczas na wzdęcia, zgagę, czujemy się ociężali, pojawiają się bóle brzucha. Częstą konsekwencją są także uporczywe zaparcia. Gdy nie dostarczamy naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, może rozwinąć się u nas nawet anemia. Ta zaś jest bardzo groźna dla naszego zdrowia. Nieregularne i niepełnowartościowe posiłki wpływają negatywnie również na pracę naszego mózgu. Obniża się zdolność naszej koncentracji, jesteśmy rozkojarzeni, wolniej zapamiętujemy. Wzrasta też nasza senność i poczucie zmęczenia. Nieprawidłowa dieta może odbić się także na naszym wyglądzie. Nasze włosy i paznokcie staną się suche i łamliwe, a skóra matowa i pozbawiona elastyczności. Częstym skutkiem jedzenia fast-foodów, słodyczy i picia słodkich napojów są zmiany trądzikowe. Od tego, jak i co jemy, zależy także jakość naszego snu. Gdy objadamy się przed snem ciężkostrawnymi produktami, istnieje duże ryzyko, że będziemy się w nocy budzić, gdyż organizm nie poradzi sobie bezproblemowo z ich strawieniem.

Co na wzdęcia?

Najczęstszym skutkiem nieprawidłowej diety są wzdęcia. Z pozoru błaha dolegliwość może przysporzyć nam często wiele bólu oraz wywołać uczucie wstydu. Warto wypróbować kilka prostych sposobów, które pomogą nam uwolnić się od wzdęć. Przede wszystkim starajmy się jeść często, lecz w niewielkich ilościach. Zwróćmy też uwagę na to, aby posiłki jeść w miarę wolno. Dzięki temu nie narażamy się na połykanie powietrza podczas jedzenia. Na wzdęcia dobrze działają także ziołowe napary. Najlepiej sprawdzi się napar z kopru włoskiego. Należy również ograniczyć, a najlepiej całkiem wyeliminować z naszej diety napoje gazowane. Warto także w aptece zaopatrzyć się w suplementy, które pomogą nam w walce z uporczywymi wzdęciami.

Domowe sposoby na ból gardła

Previous article

Jak zażegnać uczucie pieczenia w przełyku?

Next article

You may also like

More in Dieta

Comments

Comments are closed.