Parafina jest znaną od lat substancją o szerokich zastosowaniach. Pod względem chemicznym parafina jest mieszanką węglowodorów nasyconych, otrzymywaną z ropy naftowej. Ma postać bezbarwnego wosku. Jest stosowana m.in. do wyrobu świec, ale także w medycynie czy kosmetyce. Jakie dobroczynne właściwości ma parafina?
Parafina w medycynie
Substancja ta bywa stosowana w medycynie, zwłaszcza ludowej i uzdrowiskowej. Ma ona liczne właściwości zdrowotne, głównie rozgrzewające, przeciwzapalne, ale także poprawia krążenie krwi, działa na rozluźnienie mięśni i ból stawów oraz usuwa z organizmu toksyny. Może być stosowana również przy zaparciach, jako środek przeczyszczający.
Głównym zastosowaniem parafiny w medycynie są jednak zabiegi parafinowe. Substancja ta ma ciekawą właściwość, mianowicie potrafi magazynować energię cieplną, by następnie powoli ją oddawać. Zdolność ta jest wykorzystywana właśnie przy zabiegach parafinowych. Stosuje się je jako wspomaganie leczenia m.in. stanów zapalnych stawów i kości, (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany zwyrodnieniowe, zespół cieśni nadgarstka), chorób narządu ruchu, stanów pourazowych, przykurczy, twardziny układowej, infekcji dróg moczowych, uszkodzeń powierzchniowych nerwów oraz w gojeniu ran, blizn i zrostów. Zabiegi parafinowe są zabiegami rozgrzewającymi i polegają na nałożeniu podgrzanej do ok. 50 stopni parafiny na miejsca objęte procesem chorobowym. Zabiegi mogą przyjmować formę okładów, zawijania (np. wokół stawu) oraz zanurzania części ciała (dłoni, stóp) lub całego ciała w parafinie. Parafina zastyga na powierzchni ciała i zmniejsza swoją objętość, uciskając na dane miejsce, co uniemożliwia efektywne odprowadzanie z niego ciepła i powoduje znaczne rozgrzanie.
Parafina w kosmetyce
W gabinetach kosmetycznych parafina jest często używana wspomagająco, w celu rozgrzania skóry przed masażami lub różnego rodzaju zabiegami, by zwiększyć wchłanialność stosowanych składników aktywnych. Parafina ma również właściwości wygładzające i uelastyczniające naskórek, przez co często stosowana jest na przesuszone dłonie. Czasami stosuje się ją również na stopy lub twarz. Parafina znacznie zmiękcza naskórek oraz chroni go przed czynnikami zewnętrznymi.
Przeciwwskazania
Jak dla wszystkiego, istnieją również przeciwwskazania do stosowania parafiny w zabiegach medycznych czy kosmetycznych. Są to przede wszystkim alergie i uszkodzenia skóry, ale też skłonności do krwawień, wyniszczenie organizmu, infekcje czy stany zapalne. Wzmożonej ostrożności wymagają pacjenci z osteoporozą i niedowładami. Przy przeprowadzaniu zabiegów należy również uważać na oparzenia.
Comments