Dieta

Syrop z czarnego bzu – magia trwająca od wieków

0
Elderberry fruits

Od dzieciństwa znamy czarny bez, tym bardziej, że w Polsce występuje od powszechnie i jest wykorzystywany w wielu dziedzinach. Mowa chociażby o leczeniu różnych dolegliwości, kosmetyce, gastronomii, przypisuje się mu również rolę dekoracyjną.

 

Jak wygląda bez czarny?

Czarny bez jest rośliną w formie krzewu, tylko nieliczne odmiany są określane jako drzewa. Pędy rosną prosto w górę, liście mają odcień zielony, zakwitają na nim kwiaty w odcieniu bieli, a następnie pojawiają się mięsiste owoce w kolorze fioletowo – czarnym. Rozkwitają z reguły na koniec maja, początek czerwca. Pachną wtedy bardzo intensywnie oraz słodko.

 

Do czego wykorzystuje się czarny bez?

Syrop z czarnego bzu istnieje od wielu, wielu pokoleń, a mimo wszystko cały czas jest powszechnie wykorzystywany przez panie domu, chociażby w trakcie zmagania się z wszelkiego rodzaju infekcjami. Służy on oprócz tego jako środek na gorączkę. To dobry moment, żeby zwrócić uwagę, iż cenne właściwości czarnego bzu są otrzymywane dopiero po jego  ugotowaniu, w postaci nieprzetworzonej są trucizną. Syrop z czarnego bzu nie jest skomplikowany do przygotowania, konieczne jest jedynie ugotowanie owoców z cukrem i w takiej postaci spożywają go zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Czarny bez jest dodawany także do kosmetyków oraz można go spotkać na kompozycjach kwiatowych i innych ozdobach do domu.

 

Dlaczego syrop z czarnego bzu jest zdrowy?

W skład kwiatów czarnego bzu wchodzą olejki eteryczne, flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki oraz sole mineralne. Owoce posiadają jeszcze więcej dóbr, gdyż występuje w nich również witamina C oraz A, pektyny i antocyjany, których zadaniem jest walka z wolnymi rodnikami. Syrop z czarnego bzu wykorzystywany jest w wielu sytuacjach, począwszy od zmagania się z wirusami, katarem oraz uciążliwym kaszlem. Przypisuje się mu działanie moczopędne i wykorzystuje jako detoks dla organizmu, sprawia, że przemiana materii zwiększa tempo. Chorowite osoby powinny na stałe włączyć syrop do swojej diety, gdyż pomaga on w walce z infekcjami oraz wspiera system odpornościowy.

Wspomniano już o roli oczyszczające, czarny bez sprawia, że organizm pozbywa się toksyn w nim nagromadzonym oraz delikatnie przeczyszcza. Inne osoby leczą przy jego pomocy stany zapalne żołądka oraz jelit, a także schorzenia rwy kulszowej.

Jak zachować się, kiedy niemowlak gorączkuje?

Previous article

Spirulina hawajska – skąd się wzięła i na co służy?

Next article

You may also like

You may also like

More in Dieta

Comments

Comments are closed.