RodzinaZdrowie

Propolis – właściwości i zastosowanie

0

Korzystanie ze skarbnicy natury wraca do łask. Coraz więcej osób sięga po zdrowe produkty, które nie zawierają w sobie żadnych ulepszaczy i niezdrowych dodatków. Wśród nich bardzo ważne miejsce zajmują te pochodzące od pszczół, takie jak miód, pyłek pszczeli, dzierzga czy omawiany w tym artykule propolis.

Dlaczego warto sięgać po propolis?

To inaczej kit pszczeli służący pszczołom do wyściełania ula. Pachnie cytrusowo-korzennie i ma lepką, gęstą formułę. Powstaje z pączków drzew liściastych i z uszkodzeń znajdujących się na korze drzew iglastych. Pod wpływem przeżuwania tych składników przez pszczoły propolis jest zmodyfikowany chemicznie i ma unikalne cechy biologiczne. Trzeba pamiętać, że jego skład jest zmienny i zależy od różnych czynników. Najczęściej w największej ilości występują w nim żywice roślinne. Następnie woski, polifenole oraz pyłek kwiatowy. Oprócz tego w składzie propolisu znajdują się także inne substancje np. garbniki czy witaminy. Mnóstwo znajdujących się w nim substancji, bo aż ok. 300 wykazuje działanie biologiczne. Z tego względu uważany jest za środek wspomagający leczenie wielu dolegliwości.

Wyróżnia się właściwościami dezynfekującymi  i antyseptycznymi. Działa też antybakteryjnie, wirusobójczo i grzybobójczo. Dlatego propolis stosuje się w kuracjach przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Stosowany jest również przy schorzeniach układu krwionośnego i nerwowego. Wspiera też regenerację skóry.

Propolis w leczeniu hemoroidów i infekcji intymnych

Środki zawierające w składzie propolis wspomagają też leczenie rzęsistkowych i grzybiczych infekcji intymnych. Czopki z propolisem stosuje się w przypadku żylaków odbytu, ale też innych schorzeń. Można używa ich także w przypadku owrzodzeń odbytnicy, pęknięć około odbytniczych, stanów zapalnych bony śluzowej odbytnicy czy ogólnie w czasie dolegliwości bólowych i świądu odbytu. Czopki  z propolisem wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.

Warto stosować również maść propolisową, do której dodawane są też inne składniki, np. wyciąg z nagietka o działaniu przeciwzapalnym. Przy infekcjach dróg rodnych i stanach zapalnych pochwy stosuje się też globulki dopochwowe, które zwalczają bakterie i grzyby.

Propolis ma szerokie zastosowanie. Nie tylko czopki z propolisem, maści, globulki, ale też inne środki, takie jak kapsułki, tabletki, nalewki czy krople wypełniają półki aptek. Dobranie do siebie odpowiednich preparatów to o duża szansa na szybsze wyleczenie.

Prezent dla mężczyzny z klasą

Previous article

Bezpieczna higiena osób starszych – jak powinna wyglądać?

Next article

You may also like

More in Rodzina

Comments

Comments are closed.