CiekawostkiRodzina

Bezpieczna higiena osób starszych – jak powinna wyglądać?

0

Higiena osób starszych nie dla każdego obejmuje ten sam obszar działania. Wszystko zależy od zaawansowania wieku seniora oraz stanu jego zdrowia. Zupełnie inaczej będą przebiegać czynności pielęgnacyjne seniora, który nie może samodzielnie chodzić i jest osobą leżącą, a inaczej higiena sprawnego 80-latka, który na co dzień uprawia nordic walking. W przypadku pierwszych osób z pomocą przychodzą takie akcesoria łazienkowe jak wanna dla seniora czy taboret pod prysznic. Jak zadbać o higienę osoby starszej?

Wanna dla seniora – kąpiel podstawą pielęgnacji

Higiena osób starszych nie różni się zbytnio od higieny osoby w młodszym wieku. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że skóra seniora jest o wiele bardziej delikatna, pozbawiona elastyczności i często się przesusza. W związku z powyższym pielęgnacja skóry, zarówno w podstawowym zakresie (normalna kąpiel), jak i stosowanie preparatów kosmetycznych powinna być dobrze przemyślana.

Lekarze wskazują, iż zbyt częste kąpiele mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia. Można jednak stwierdzić, że codzienny prysznic stanowi podstawę higieny dla każdego człowieka. Szczególnie seniora, który ze względu na gorszą kondycję może pocić się trochę intensywniej. Dla zachowania higieny w trakcie kąpieli można wykorzystać jednorazowe myjki w kształcie rękawicy. Do pielęgnacji pod prysznicem zaleca się stosowanie naturalnych, delikatnych płynów do mycia ciała, najlepiej takich, które nie zawierają SLES czy SLS. Skórę seniora łatwo podrażnić, więc dobrym rozwiązaniem jest unikanie również kosmetyków z perfumami czy sztucznymi barwnikami. Dla łagodzenia wszelkich podrażnień można stosować kosmetyki zawierające nawilżającą prowitaminę B5, a więc d-pantenol czy alantoinę. Do pielęgnacji skóry seniora można użyć kremów typu 3w1, które zawierają substancje głęboko nawilżające.

Warto również wziąć pod uwagę, iż skóra osoby starszej zaczyna mieć upośledzone funkcje ochronne. Oznacza to, że skóra seniora zaczyna robić się sucha, cienka oraz traci swoją elastyczność. W pewnym wieku skóra człowieka nie produkuje takiej ilości łoju, jak powinna. Tak więc bardzo ważne jest natłuszczenie skóry seniora, aby nie była ona podrażniona oraz nie traciła wody przez naskórek.

Włosy seniorów tracą swój pigment, a więc siwieją. Innym problemem jest to, że na pewnym etapie życia, szczególnie mężczyźni, mogą również nadmiernie tracić włosy. Wszystko to związane jest z poziomem testosteronu w organizmie. Pielęgnacja włosów osoby starszej powinna być więc ukierunkowana na problem, z jakim zmagają się włosy takiej osoby. W przypadku gdy jest to nadmierne wypadanie i przetłuszczanie włosów, dobrze jest stosować odżywki i szampony do wypadających lub przetłuszczających się włosów. Gdy senior lub seniorka decyduje się na farbowanie włosów, zaleca się stosowanie szamponów pielęgnujących kolor, które zabezpieczają pigment i przede wszystkim chronią włosy przed przesuszeniem.

Również paznokcie człowieka wraz z wiekiem ulegają zmianie. Stają się bardziej łamliwe, grubsze oraz twardsze. Mogą pojawić się na nich przebarwienia i stają się one podatne na wrastanie. Chcąc uniknąć problemów z paznokciami, warto jest je regularnie przycinać. Senior może używać również specjalnego delikatnego pilnika czy polerki, którymi wypoleruje płytkę paznokcia.

W przypadku, gdy senior jest ograniczony ruchowo, warto przemyśleć zakup takiego produktu jak wanna dla seniora. Ułatwi to wykonanie czynności pielęgnacyjnych, a zarazem uchroni przed niepożądanymi kontuzjami wywołanymi złym stąpnięciem bądź upadkiem.

Higiena intymna osób starszych

Osoby starsze mogą zmagać się również z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. W takim przypadku podstawą higieny intymnej jest zaopatrzenie się we właściwe wkładki higieniczne. Pomogą one utrzymać nietrzymany mocz, niwelują nieprzyjemny zapach i są dyskretne. Takie wkładki należy jednak regularnie zmieniać. Dla większego komfortu, podczas zmiany wypełnionej wkładki można przemyć skórę i okolice intymne myjącą pianką, niewymagającą spłukiwania lub przetrzeć skórę chusteczkami nawilżonymi.

Osoby starsze do codziennej higieny intymnej mogą stosować płyny do higieny intymnej. Zawierają one zdrowe bakterie, które pozwalają utrzymać narządy rodne w zdrowiu i chronią je przed infekcją.

Propolis – właściwości i zastosowanie

Previous article

Jaka pościel dla dziecka?

Next article

You may also like

You may also like

More in Ciekawostki

Comments

Comments are closed.