Zgaga to dolegliwość, która choć raz w życiu przydarza się praktycznie każdemu z nas. Problematyczna staje się jednak dopiero wtedy, gdy pojawia się regularnie. Może wówczas znacznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Jak się jej pozbyć lub chociaż złagodzić uciążliwe objawy?
Zapobieganie uczuciu zgagi
Jeśli nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku występuje u nas bardzo rzadko, prawdopodobnie jest to spowodowane czynnikami zewnętrznymi, które wystarczy wyeliminować, aby pozbyć się zgagi raz na zawsze. Przyczyną tutaj może być zjedzenie zbyt tłustego albo zbyt dużego posiłku. U niektórych zgaga może być wywoływana także na przykład przez wypicie dużej ilości słodkich napojów gazowanych lub objedzenie się bezpośrednio przed położeniem się spać. W takich przypadkach warto po prostu zrezygnować z produktów tłustych, gazowanych napojów czy też spożywania dużych posiłków o późnych porach. Pieczenie w gardle może być także nasilone u nałogowych palaczy. Dlatego jeśli regularnie męczy nas zgaga, warto poważnie zastanowić się nad rzuceniem palenia. Dobrym rozwiązaniem będzie również zrezygnowanie z jedzenia dwóch dużych posiłków na dzień, na rzecz regularnego odżywiania się. Z pewnością pomoże jedzenie pięć razy dziennie w równych odstępach czasowych. Trawienie mogą wspomóc również różnego rodzaju ziołowe herbatki, na przykład herbata miętowa. Jeśli więc mamy problemy z niestrawnością, warto pić ją regularnie. Co ciekawe, z uciążliwą zgagą często zmagają się kobiety w ciąży. Jest to jedna z najczęstszych, ciążowych dolegliwości.
Leczenie zgagi
Uczucie pieczenia w przełyku, które pojawia się wręcz notorycznie, może być objawem choroby refluksowej. Polega ona na tym, że treści żołądkowe cofają się do przełyku. W ten właśnie sposób powstaje nieprzyjemne pieczenie. Jeśli podejrzewamy u siebie chorobę refluksową, konieczna jest wizyta u lekarza. Najprawdopodobniej zleci on gastroskopię, która pomoże także wykryć, czy nie mamy wrzodów w przewodzie pokarmowym. Jest to o tyle ważne, że wrzody mogą niekiedy przekształcić się w nowotwór. Wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Aby nieco złagodzić nieprzyjemne uczucie pieczenia, warto wypróbować dostępne w aptekach preparaty, które mają na celu zahamowanie wydzielania kwasu solnego w soku żołądkowym. Najbardziej polecanymi są takie produkty jak Controloc, Rennie czy Manti. Pamiętajmy, aby zawsze zapoznać się z treścią ulotki, dołączonej do preparatu. Najlepiej jednak jeśli skonsultujemy ich przyjmowanie z naszym lekarzem.
Comments