Pleśniawki to dolegliwość, która występuje najczęściej u noworodków parę dni po narodzinach. Niekiedy jednak zdarza się, że pleśniawki atakują także dorosłych. Jak postępować, aby ulżyć sobie w bólu i skutecznie pozbyć się uciążliwych pleśniawek?
Przyczyny występowania pleśniawek
Pleśniawka to nic innego, jak infekcja grzybicza. Wywoływana jest ona przez drożdżaki, a konkretnie przez Candida albicans. Jej objawy to występujący na błonach śluzowych jamy ustnej nalot. Ma on kolor biały lub lekko żółtawy. Najczęściej zmiany te są bolesne i powodują, że mamy dość duże trudności w przeżuwaniu i połykaniu pokarmów. Usytuowane są zwykle na języku, podniebieniu, dziąsłach oraz wewnętrznej stronie policzków. Drożdżaki, które wywołują infekcję, są obecne w organizmie każdego człowieka. Jednak w sprzyjających dla siebie okolicznościach zaczynają się namnażać, a ich nadmiar powoduje właśnie powstawanie pleśniawek. Jest wiele czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi infekcji w naszym organizmie. Pierwszym z nich jest nieprawidłowa dieta. Chodzi tu mianowicie o zbyt dużą ilość cukru występującą w naszym jadłospisie. Cukier jest bowiem bardzo korzystny dla rozwoju grzybów, a co za tym idzie także pleśniawek. Pleśniawki mogą być spowodowane także obniżoną odpornością. Antybiotykoterapia, szczególnie długotrwała, również może spowodować namnażanie się grzybów w naszym organizmie. Gdy chcemy uniknąć występowania pleśniawek, warto zrezygnować także z palenia papierosów.
Leczenie pleśniawek
Kluczowe w leczeniu pleśniawek są częste wizyty u stomatologa. To właśnie ten lekarz powinien zająć się naszymi dolegliwościami i wdrożyć odpowiednie leczenie. Należy to zrobić jak najszybciej, gdyż pleśniawki nie znikną same. Konieczna jest nasza ingerencja. Najczęściej leczy się je antybiotykami do stosowania miejscowego, takimi jak maści i kremy. W przypadku poważniejszych infekcji, lekarz może przepisać antybiotyk doustny. Jest to jednak dość rzadka sytuacja. Stomatolodzy polecają także specjalne płyny, służące do płukania jamy ustnej. Coraz bardziej popularnym preparatem stosowanym w leczeniu pleśniawek, jest kit pszczeli. Nazywany jest on także propolisem. Jest to naturalna substancja wytwarzana właśnie przez pszczoły i posiadająca wiele prozdrowotnych właściwości. Kit pszczeli stosowany jest nie tylko przy leczeniu infekcji grzybiczych, ale także przy leczeniu opryszczkowego zapalenia jamy ustnej. Bardzo często wykorzystywany jest w stomatologii, na przykład przy nadwrażliwości tkanek zęba. Kit pszczeli jest również nieoceniony jako środek mający zwalczać gronkowcowe schorzenia skóry, takie jak np. czyraki.
Comments