Zdrowie

Jak zadbać o swoje kolana?

0

Często odczuwamy ból kolan, który związany jest zwykle z nadmiernym obciążeniem stawów kolanowych. Niewielu z nas wie, że na dobrą kondycję naszych stawów wpływa przede wszystkim prowadzony przez nas tryb życia. Co zrobić, by cieszyć się ich dobrą kondycją?

Jak odciążyć nasze stawy?

Stawy są ruchomymi połączeniami pomiędzy kośćmi. Odgrywają bardzo dużą rolę dla prawidłowego funkcjonowania naszego aparatu ruchu. Niestety, bardzo wiele czynników wpływa na to, że nasze stawy (przede wszystkim stawy kolanowe) są bardzo obciążone i z biegiem czasu przestają działać tak, jak powinny. Głównym czynnikiem, który sprawia, że nasze stawy tracą dobrą kondycję, jest styl życia, jaki prowadzimy. Kluczowym aspektem jest nasza aktywność fizyczna. Osoby, które stronią od ruchu mają większe problemy ze stawami. Aby zadbać o nasze stawy, warto uprawiać sport, w którym będziemy zmuszeni wykonywać płynne ruchy. Na kolana bardzo dobrze podziała na przykład nordic walking czy jazda na rowerze. Kolejną kwestią, która jest bardzo ważna dla prawidłowej kondycji naszych stawów, jest nasza waga. Osoby z nadwagą bądź otyłością obciążają swoje stawy ze względu na zbyt dużą masę ciała. Warto więc przyjrzeć się bardziej naszemu codziennemu jadłospisowi i wdrożyć lekkostrawną dietę, a także ćwiczenia fizyczne. Jeśli uprawiamy sport, pamiętajmy o prawidłowym obuwiu. Nasze kolana są szczególnie obciążone przy takich dyscyplinach, jak na przykład bieganie. Zainwestujmy więc w specjalne buty amortyzujące, które pozwolą na odciążenie naszych stawów. Być może ich koszt będzie większy, niż standardowego obuwia, jednak z pewnością nasze kolana odwdzięczą się nam dobrą kondycją. Dobre buty przydadzą nam się nie tylko podczas uprawiania sportu. Odciążenie stawów jest konieczne również na co dzień, jeśli na przykład wykonujemy specyficzny rodzaj pracy. Szczególnie narażone na dolegliwości bólowe będą osoby, które przez większość czasu pracują w pozycji stojącej.

 

Czy warto suplementować kolagen na stawy?

Poziom kolagenu w naszym organizmie spada wraz z wiekiem. Im go mniej, tym trudniej nam się poruszać. Pojawiają się dolegliwości bólowe oraz zesztywnienie stawów. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie kolagen na stawy w postaci suplementu, który zakupić możemy bez recepty w każdej aptece. Jest to szczególnie ważne ze względu na to, że trudno jest kolagen dostarczyć organizmowi w pożywieniu. Występuje on bowiem w bardzo małej ilości produktów. Suplementy zawierające kolagen na stawy mogą mieć różną postać, np. proszku przeznaczonego do rozpuszczania w wodzie.

 

Jak skutecznie zwalczyć pleśniawkę?

Previous article

Zadbaj o swoje paznokcie

Next article

You may also like

More in Zdrowie

Comments

Comments are closed.