RodzinaZdrowie

Ciało obce w oku

0

Ciało obce dostaje się do oka najczęściej z atmosfery podczas wietrznej pogody. Dziecko także wprowadza ciało obce do oka na swoich dłoniach. Są to dość niegroźne zanieczyszczenia oka, z którymi łatwo sobie poradzić. Dużo groźniejsze ciało obce może trafić do oka podczas wykonywania prac takich jak cięcie metalu, rąbanie drewna, kucie betonu. Uważaj aby dziecko nigdy nie przebywało w pobliżu takich prac, nawet jeżeli wydaje Ci się, że stoi dość daleko, odprysk może polecieć dalej.

Gdy dziecko podczas zabawy zanieczyści oko małymi drobinkami jego oczko naturalnie zaczyna się bronić i wydzielać łzy, aby oczyścić oko. Starsze dziecko może zacząć także intensywnie mrugać.

Aby usunąć ciało obce z okna możesz:

  • przemyć oko strumieniem wody z kranu. Skieruj oko pod kran i delikatnym strumieniem ciepłej wody staraj się wypłukać ciało obce. Uważaj przy tym aby nie dostało się do drugiego oka
  • użyj aparatu do płukania oka. Aparat taki możesz nabyć w każdej aptece. Jego konstrukcja pozwala na użycie go samodzielnie przez starsze dziecko
  • użyj butelki z czystą wodą do przepłukania oka. Odchyl głowę dziecka na bok i delikatnym strumieniem przemyj oko
W przypadku gdy oko jest nadal podrażnione skontaktuj się z lekarzem.

Ciało obce wbite w oko

Gdy w oko dziecka wbije się ciało obce (drut, gałązka, szkło, opiłek metalu) jest to bardzo niebezpieczne i w konsekwencji może doprowadzić nawet do utraty widzenia w oku.
W takim przypadku na uszkodzone oko nie zakładaj żadnego opatrunku, nie stabilizuj ciała obcego. Przytul dziecko i postaraj się ograniczyć poruszanie dziecka. Zasłoń oko chustą lub gazikiem. Zasłoń również drugie, zdrowe oko.

Gdy ciało obce wbite jest w oko wezwij pogotowie.

Nasze oczy nie są w stanie poruszać się niezależnie. Nasze oczy zawsze poruszają się w tym samym kierunku i zawsze razem. Nie jest możliwe ruszanie jednym okiem by drugie stało nieruchome. Dlatego gdy ciało obce wbite jest w oko zasłoń chore i zdrowe oko dziecka aby uniemożliwić rozglądanie się.

Porażenie prądem

Next article

You may also like

You may also like

More in Rodzina

Comments

Comments are closed.