CiekawostkiRodzina

Porażenie prądem

0

Kontakt z niezabezpieczonym źródłem prądu elektrycznego to wielkie niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Porażenie prądem elektrycznym niesie możliwość zaburzenia lub całkowitego zatrzymania pracy serca u dorosłych i dzieci. Porażony przez kontakt z prądem elektrycznym często upada nieprzytomny. Jeśli porażenie nastąpiło w następstwie kontaktu dłonią z uszkodzonym elektronarzędziem lub przewodem elektrycznym prawdopodobnie będzie ono w zaciśniętej dłoni poszkodowanego.

Porażenie prądem pierwsza pomoc

  • odłącz źródło prądu najważniejsze jest abyś zażegnał zagrożenie. Poszukaj wyłącznik prądu w pomieszczeniu lub główny wyłącznik prądu. Jeżeli nie możesz go zlokalizować, odłącz wtyczkę urządzenia od gniazdka. Koniecznie użyj w tym celu przyrządu, który nie przewodzi prądu (jest wykonany z drewna lub plastiku). Nigdy nie dotykaj osoby porażonej prądem nim nie odłączysz źródła zasilania. W przypadku, gdy nie jest to możliwe odciągnij osobę poszkodowaną z pod źródła prądu ciągnąc za odzież.
    Możesz także przesunąć źródło prądu używając kija lub materiału nieprzewodzącego prądu. Jeżeli porażony znajduje się w kałuży wody, bez odłączenia zasilania nie podchodź w jego stronę.
  • prawdopodobnie po porażeniu prądem poszkodowany będzie nieprzytomny. Ważne jest abyś stwierdził czy oddycha. Jeżeli oddech jest niewyczuwalny rozpocznij reanimację i wykonaj sztuczne oddychanie. W przypadku zatrzymania akcji serca wykonaj resuscytację krążeniowo oddechową.
  • jeżeli oddech jest prawidłowy wezwij pogotowie
  • poszkodowanego ułóż w bezpiecznej pozycji bocznej
  • czasami skutkiem porażenia prądem są rany zwane wejścia oraz wyjścia prądu elektrycznego z ciała. Są to rany oparzeniowe. Załóż na nie czysty opatrunek, lub opatrunek hydrożelowy

Jeżeli nie wiesz jak wyłączyć prąd w pomieszczeniu zadzwoń pod numer

991POGOTOWIE ENERGETYCZNE

Nigdy nie dotykaj osoby porażonej gdy prąd nie jest odłączony.
W każdym przypadku wezwij pogotowie ratunkowe.

Ciało obce w oku

Previous article

Choroby zakaźne u dzieci

Next article

You may also like

More in Ciekawostki

Comments

Comments are closed.