Zdrowie

Okulary przeciwsłoneczne – chroń swój wzrok przed szkodliwym wpływem słońca

0
okulary-przeciwsloneczne---chron-swoj-wzrok-przed-szkodliwym-wplywem-slonca
Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne to zagrożenie dla zdrowia skóry i oczu. O ile ochrona skóry za pomocą kremów z filtrem jest dobrze funkcjonującym standardem, to zabezpieczanie oczu przez uszkodzeniem jest przez wiele osób lekceważone. Owszem, okulary przeciwsłoneczne to częsty widok w letnie, słoneczne dni, jednak brak świadomości na temat różnic między tanimi, nieposiadającymi odpowiednio wysokich filtrów szkłami a profesjonalnymi okularami przeciwsłonecznymi jest wciąż zbyt niska w społeczeństwie. Budowa oka jest skonstruowana w ten sposób, że pochłania światło ultrafioletowe, które bez przeszkód dociera do jego najgłębszych warstw, wskutek czego może być ono narażone na poważne uszkodzenie.

Skutki nadmiernej absorpcji promieni UV przez oczy

Promieniowanie słoneczne to czynnik powodujący różne schorzenia oczu, które bagatelizowane mogą prowadzić nawet do utraty wzroku. Mimo, że oczy wyposażone są w fizjologiczne mechanizmy ochrony wzroku, jak mrużenie powiek, zwężanie źrenicy, czy naturalne filtry obecne w plamce żółtej, to narażenie ich na nadmierne promieniowanie niesie ze sobą ryzyko zaburzenia widzenia. Do najczęstszych patologii powstających w ten sposób należą słoneczne zapalenia spojówki czy rogówki. Długotrwałe narażenie oczu na ekspozycję promieniowania słonecznego bez zabezpieczenia, jakie dają okulary przeciwsłoneczne, powoduje również szybsze starzenie się oczu, poprzez wystąpienie zmian zwyrodnieniowych soczewki i siatkówki oraz osłabienie włókien kolagenowych i elastynowych, co może skutkować opadaniem powiek górnych lub odwijaniem się dolnych. Uszkodzenie dołka środkowego może skutkować trwałą ślepotą a plamki żółtej – zaćmą. Mniej groźne dla oczu są uszkodzenia peryferyjnych obszarów siatkówki. Oczywiście największe zagrożenie dla zdrowia i życia niosą ze sobą nowotwory powiek i gałki ocznej.

Metody ochrony oczu

Najskuteczniejsze zabezpieczenie struktur oka przed wystąpieniem chorób i uszkodzeń, spowodowanych promieniowaniem ultrafioletowym są oczywiście okulary przeciwsłoneczne. Odpowiednie szkła powinny charakteryzować się nie tylko stylowym designem, ale przede wszystkim być wyposażone w solidny filtr UV. Korzystnie będą działać również okulary przeciwsłoneczne, które zostaną dokładnie dopasowane do kształtu twarzy, chroniąc w ten sposób przed dotarciem światła do oczu przez ich boczne części. Niewiele osób ma także świadomość, że światło słoneczne docierające od tyłu i odbijające się w szkłach również szkodzi oczom. Z tego powodu w niektórych z modeli okularów przeciwsłonecznych stosuje się antyrefleksy, nakładane na tylną powierzchnię soczewek.

Czym jest błąd w sztuce lekarskiej?

Previous article

Niedoceniany żeń-szeń

Next article

You may also like

You may also like

More in Zdrowie

Comments

Comments are closed.