Ból gardła atakuje nas najczęściej w okresie jesiennym. To wtedy bakterie i wirusy namnażają się w bardzo szybkim tempie. Powoduje to znaczący wzrost liczby zachorowań. Pierwszym objawem, jaki pojawia się przy przeziębieniu czy grypie jest zazwyczaj właśnie ból gardła.
Naturalne metody w walce z bolącym gardłem
Domowym sposobem, który praktykowany był już z pewnością przez nasze babcie, jest picie ciepłego mleka z masłem, miodem i czosnkiem. Kluczowym składnikiem jest czosnek, który nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Działa on bowiem bakteriobójczo oraz przeciw wirusowo. Pomocny w walce z infekcją okazuje się być także miód. Wykazuje on właściwości antyoksydacyjne oraz antyseptyczne. Połączenie tych składników pozwoli na szybsze pozbycie się przeziębienia i złagodzenie uporczywego bólu gardła. W tym celu zastosować możemy również ziołowe napary, którymi regularnie należy przepłukiwać bolące gardło. Najlepiej zdecydować się na takie zioła, jak szałwia czy rumianek. Zalejmy je wrzątkiem, a następnie poczekajmy, aż zaparzą się i wystygną do temperatury naszego ciała. Nie warto stosować zbyt zimnych czy gorących naparów – mogą one spowodować jeszcze silniejsze podrażnienie błon śluzowych gardła. Płukanki stosujmy nawet kilka razy dziennie – ważna jest tutaj systematyczność. Gdy czujemy, że nasze gardło jest nadmiernie wysuszone, a dodatkowo pojawiła się chrypa, spróbujmy nawilżyć powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Jeśli nie posiadamy nawilżacza powietrza, wilgotne ręczniki połóżmy na ciepłych kaloryferach. Dzięki temu błona śluzowa naszego gardła z pewnością zostanie nawilżona. Najprostszą metodą, jaką możemy zastosować, gdy dopadnie nas ból gardła, jest po prostu wygrzanie się w domu pod kocem. Jeśli mamy taką możliwość, pozostańmy przez 2-3 dni w domu i odpocznijmy. Nasz organizm z pewnością odwdzięczy się lepszym samopoczuciem.
Kiedy udać się do lekarza?
Wizyta u lekarza nie jest konieczna zawsze, gdy poczujemy ból gardła. W pewnych sytuacjach jednak domowe metody nie wystarczają. Niekiedy będziemy wręcz zmuszeni do konsultacji ze specjalistą. Będzie tak zawsze wtedy, gdy ból gardła utrzymuje się przez długi czas, a my nie jesteśmy w stanie sobie z nim poradzić domowymi sposobami. Równie niebezpieczna jest długo utrzymująca się gorączka. W takich przypadkach zawsze konieczna będzie wizyta u lekarza, który dokładnie nas zbada i zdecyduje, jaką metodę leczenia wdrożyć. Bardzo możliwe, że konieczna okaże się antybiotykoterapia.
Comments