Zdrowie

Czy oczyszczanie organizmu ma sens?

0
Word detox is made from chia seeds. Green smoothies and ingredients. Concept of diet, cleansing the body, healthy eating

Oczyszczenie organizmu wiąże się z usunięciem wszelkich toksyn z naszego ciała. Coraz częściej decydujemy się na ten krok poprzez diety detoksykujące, produkty, które mają nam to ułatwić bądź nawet głodówkę, która ponoć wpływa na szybsze pozbywanie się negatywnych substancji. Czy jednak oczyszczanie ma jakikolwiek sens? Czy rzeczywiście wpływa pozytywnie na nasze ciało i może uchronić przed szkodliwym działaniem toksyn?

Detoks, czyli walka z zatruciem

Detoksykacja kojarzy nam się jednoznacznie z oczyszczeniem organizmu z substancji takich jak chociażby alkohol czy narkotyki – a zatem uzależniających i rzeczywiście zatruwających nasze ciało. Dzisiaj jednak doskonale wiemy, że „trucizną” może być właściwie wszystko, w zależności chociażby od przyjmowanej dawki (tak, przedawkować można nawet wodę). Codziennie przyswajamy substancje, które mogą być dla nas szkodliwe: cukier, sól, nasycone kwasy tłuszczowe, nie wspominając już o barwnikach czy konserwantach w przetworzonym jedzeniu. Dlatego sama idea oczyszczania jest jak najbardziej godna pochwały. O ile jednak wiąże się z czymś więcej, niż tylko chwilową fanaberią.

Samoistne oczyszczenie organizmu

Nasze ciało wcale nie potrzebuje głodówek czy dodatkowych leków, które pomogą mu w pozbyciu się szkodliwych substancji. Posiadamy bowiem narządy, które nam w tym pomagają. To przede wszystkim:

  • nerki, które filtrują krew z produktów przemiany materii i umożliwiają pozbycie się ich wraz z moczem,
  • wątroba, która unieszkodliwia toksyny jakie wprowadzamy do organizmu (przede wszystkim znajdujące się w alkoholu),
  • płuca, które filtrują powietrze i usuwają dwutlenek węgla,
  • skóra, która umożliwia pozbywanie się toksyn wraz z potem.

Oczywiście im więcej szkodliwych czynników, tym gorzej narządy pełnią swoją funkcję. Dlatego detoks może być odpowiednim działaniem. O ile zostanie przeprowadzony sensownie.

Jak powinno wyglądać oczyszczenie organizmu?

Zapomnijcie o głodówkach, płynnych dietach czy monodietach – żadne z tych rozwiązań nie wpływa pozytywnie na organizm. Co więcej, może wywołać zmiany, które pogorszą nasz stan. Detoks powinien być działaniem przemyślanym i przeprowadzonym w sposób zgodny z zasadami zdrowego odżywiania. Najlepiej skonsultować go z dietetykiem, tak samo jak wszystkie drastyczne zmiany w diecie. Na czym polega oczyszczenie organizmu? Przede wszystkim na odstawieniu substancji, które go podtruwają, a zatem cukru, alkoholu, tytoniu, soli czy wysoko przetworzonych produktów. Powinien wiązać się także ze zmianami w żywieniu, jedzeniem większej ilości warzyw i nieprzetworzonych produktów, kasz, orzechów i małej ilości mięsa. Można zatem powiedzieć, że detoks przypomina raczej przejście na zdrową dietę, niż jednorazowe „oczyszczanie cud”. To znacznie skuteczniejsze od głodówek czy monodiet. I także znacznie zdrowsze. Czy zatem oczyszczanie ma sens? Jako jednorazowy wyskok – nie. Jeśli wiąże się z realną zmianą – oczywiście!

Odciski i brodawki stóp – jak z nimi walczyć i im zapobiegać?

Previous article

Peeling twarzy – dlaczego warto go robić?

Next article

You may also like

You may also like

More in Zdrowie

Comments

Comments are closed.