DzieciZdrowie

Wszawica – problem występujący od ponad 20 milionów lat

0

Wszawica towarzyszy nam od ponad 20 milionów lat. Nie jest już tylko schorzeniem dotyczącym głów dziecięcych, szczególnie z rodzin chłopskich, z czym była kojarzona. Dziś może dotyczyć zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Zmieniły się jednak sposoby jej leczenia. Teraz są znacznie skuteczniejsze.

Wszawica i jej rodzaje

Wszawica na szczęście nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. To w dużej mierze schorzenie, którego po prostu się wstydzimy. Wszawica to choroba pasożytnicza, którą mogą wywoływać trzy rodzaje wszy: głowowa, łonowa lub odzieżowa. Wszystkie z nich występują na całym świecie. W Polsce najczęściej atakuje wesz głowowa.

Skąd się bierze wszawica?

Wbrew pozorom wesz głowowa nie ima się głów tylko rodzin biednych. Higiena ma tu duże znaczenie, ale największe, zdaniem lekarzy, wiąże się z nowoczesnym trybem życia. Duże skupiska ludzi, mnóstwo dzieci spędzających ze sobą czas na podwórku czy w przedszkolach i szkołach. Wspólne zabawy, podczas których wesz może wędrować z jednego żywiciela do drugiego, bez żadnych przeszkód. Jej wyłapanie jest utrudnione, bo kiedyś obowiązkiem szkolnym było sprawdzanie głów dzieci, dziś nie ma na to odgórnej zgody, dlatego wystarczy jedno zakażone dziecko, by wszawica rozeszła się po wszystkich.

Łatwą drogą przenoszenia są również przedmioty codziennego użytku stosowane do głowy. Grzebienie, szczotki, ozdoby na włosy, a także noszone czapki. Najczęściej wszawica pojawia się u dzieci w wieku 3-15 lat. Mowa o wszy głowowej. Znacznie rzadziej występująca wesz łonowa to domena osób dorosłych mających kontakty seksualne, choć może pojawiać się u najmłodszych, ponieważ pociechy często śpią z rodzicami, a wesz bardzo łatwo przenosi się przez pościel.

Jak można poradzić sobie z wszawicą?

Kiedyś stosowano naftę, ocet, ale i szampony, niestety zawierające szkodliwe substancje. Dziś wystarczy zakupić również specjalny szampon, jednak niebędący toksycznym. W jego składzie występuje dimetykon, czyli syntetyczny olej silikonowy, który prowadzi do zatkania aparatu oddechowego wszy i jej uduszenia, a w efekcie całkowitego wyeliminowania.

Witamina D3 – budulec organizmu

Previous article

Żeń szeń – właściwości i zastosowanie

Next article

You may also like

You may also like

More in Dzieci

Comments

Comments are closed.