Zdrowie

Deadline – jak wówczas poradzić sobie ze stresem?

0

Deadline jest terminem oznaczającym granicę czasową wykonania danej czynności. Wywiera ono ogromną presję na osobie, dla której ciężkie staje się dotrzymanie wyznaczonego terminu określonego zadania. W takiej sytuacji pojawia się stres, który dodatkowo negatywnie wpływa na efektywność kontynuacji i zakończenia pracy.  Czym jest oraz jak poradzić sobie ze stresem?

 

Czym jest stres?

Stres jest definiowany jako reakcja organizmu w odpowiedzi na wydarzenia zakłócające jego równowagę, które obciążają lub przekraczają zdolności do efektywnego poradzenia sobie z nimi. Niniejsze wydarzenia o charakterze zakłócającym określane są jako stresory, których źródłem mogą być zarówno czynniki fizyczne (np. hałas, choroby, przeludnienie, katastrofy naturalne) jak i społeczne (np. ciąża i poród, utrata ukochanej osoby, problemy rodzinne, brak zatrudnienia, przestępczość).

Stresory mogą posiadać zupełnie inną siłę oddziaływania. Najsłabszymi z nich są tzw. zwykłe, codzienne utrapienia. Pomimo słabej „siły rażenia” mogą stać się problematyczne ze względu na swoją ogólność ( np. spóźnienie, przebita opona, konflikt z przełożonym).

Do kolejnego poziomu zaliczane są stresory poważne, które cechują się związkiem z tzw. zmianami życiowymi. Są nimi między innymi: wejście w związek małżeński, narodziny nowego członka rodzi ny czy zmiana pracy.

Najbardziej silnymi są stresory katastrofalne, które oddziałują na całe grupy ludzi w intensywnie negatywny sposób. Są nimi takie czynniki jak: katastrofy naturalne, wojny, zamachy terrorystyczne.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Radzenie sobie ze stresem  jest bardzo szerokim zagadnieniem. Poniżej przedstawione zostały podstawowe wskazówki zmniejszające poziom intensywności stresu:

  • uwierz w siebie – wiara we własne umiejętności sprawia, iż trudne sytuacje stają się o wiele prostsze.
  • naucz się odprężać – zastosowanie skutecznej relaksacji doskonale wpływa na zmniejszenie poziomu stresu.
  • traktuj trudności jako wyzwania – każde ciężkie sytuacje życiowe można potraktować jako naukę, dzięki której można stać się silniejszym i bogatszym o znajomość rozwiązań doświadczonych już trudnych sytuacji.
  • skorzystaj z pomocy – rozmowa z bliską osobą niejednokrotnie pomaga spojrzeć na daną sprawę z nieco innej strony. Czasami czynnik będący stresorem po takiej rozmowie zostaje wyeliminowany lub jego waga zmniejszy się.
  • bądź aktywny – aktywność fizyczna jest jedną ze skutecznych i prostszych sposobów radzenia sobie ze stresem.
  • poznaj i szanuj swoje uczucia – słuchanie własnych uczuć i traktowanie ich jako sprzymierzeńców pomaga wesprzeć ciało i umysł.

 

 

Błędy początkującego biznesmena, o czym warto pamiętać?

Previous article

Jakie smoczki lubią dzieci i dlaczego?

Next article

You may also like

You may also like

More in Zdrowie

Comments

Comments are closed.