Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która często pojawia się u kobiet po urodzeniu dziecka. Jej przyczyny leżą w niedostatecznej wytrzymałości mięśni dna miednicy, jak również może ona wystąpić wskutek urodzenia dużego wagowo dziecka.
Popuszczanie moczu występuje w sytuacjach, gdy kobieta kichnie, śmieje się lub wykonuje określony wysiłek, np. nosi dziecko na rękach. Jest to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Ma ono swoje źródło w osłabieniu i nadmiernym rozluźnieniu mięśni dna miednicy. Mięśnie dna miednicy to struktura zlokalizowana między kością łonową a ogonową i przedzielona po środku ujściem odbytu, cewki moczowej i pochwy. Jest to bardzo ważny element anatomiczny kobiety, ze względu na szereg pełnionych przez niego funkcji. Należy do nich podtrzymywanie organów wewnętrznych, ujść odbytu, cewki moczowej i pochwy oraz utrzymywanie ich w pozycji zamkniętej. Ich rozluźnienie następuje właśnie m. in. w momencie porodu, aby wydać dziecko na świat. W celu zapobiegnięcia ich nadmiernemu rozciąganiu, już w czasie ciąży zalecane jest wykonywanie określonych ćwiczeń, mających na celu ich wzmocnienie i uelastycznienie. Ich obciążenie w czasie ciąży i porodu może mieć swoje przykre konsekwencje w postaci nietrzymania moczu.
Zaburzenie pracy mięśni dna miednicy oraz więzadeł odpowiedzialnych za zamykanie cewki moczowej, powoduje wyciekanie moczu, którego kobieta nie może kontrolować. Sytuacje te może potęgować fakt ciężkiego porodu, podczas którego siłami natury przychodzi na świat dziecko ważące powyżej 4kg. Podobne skutki niesie za sobą użycie podczas porodu kleszczy lub próżnociągu, jak również ryzyko wzrasta wraz z kolejną ciążą. Zmniejszenie wytrzymałości mięśni odpowiadających za nietrzymanie moczu wynika również z nadmiernej masy ciała oraz zaparć, które często dotykają kobiety w ciąży.
Nietrzymanie moczu można i trzeba leczyć. Kluczową kwestią jest wdrożenie ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla. Polegają one na zaciskaniu i utrzymywaniu w napięciu mięśni, łącząc tę czynność z odpowiednim oddychaniem. Wykonuje się je np. podczas oddawania moczu, ale z powodzeniem są one możliwe do wykonania także w trakcie codziennych zajęć.
W celu ograniczenia dyskomfortu, który powoduje nietrzymanie moczu, zaleca się stosowanie wkładek higienicznych, które pochłaniają wydostający się na zewnątrz mocz, chroniąc także przed przedostawaniem się nieprzyjemnego zapachu i namnażaniu bakterii. Aby poczuć się pewniej, należy przed wyjściem z domu maksymalnie opróżnić pęcherz, ale również poza nim regularnie oddawać mocz, by nie dopuścić do krępującej sytuacji jego popuszczania.
Comments