Zdrowie

Co na zmęczone oczy?

0

Problemy z oczami ma coraz więcej osób, które pracują przed komputerem. Wpatrywanie się godzinami w ekran monitora każdego dnia to krótka droga do zapalenia spojówek lub znacznego wysuszenia oczu. Wtedy pojawia się swędzenie, pieczenie i łzawienie, co znacznie pogarsza jakość życia i rodzi frustrację.

 

SOS dla oczu

Nie tylko praca przy komputerze, ale też częste czytanie czy oglądanie telewizji może przyczyniać się do powstania przykrych dolegliwości związanych z oczami. Oprócz tego problemy mogą pojawić się na skutek przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych i ogrzewanych. Bardzo zły wpływ ma też zanieczyszczone powietrze oraz dym papierosowy. Warto więc pomyśleć o zmianie trybu życia lub wyeliminowaniu czynników szkodliwych oczom, na tyle, na ile to możliwe.

Przyczyny kłopotów ze wzrokiem mogą pojawiać się też na skutek nieodpowiedniej diety ubogiej w witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym także wzroku. Witaminy A, C i E, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz magnez czy potas to tylko kilka niezbędnych składników odżywczych, które mają ogromny wpływ na oczy. W diecie nie powinno zabraknąć marchwi bogatej nie tylko w witaminę A ale też rodopsynę, składnik pomagający widzieć lepiej w słabym świetle, i beta karoten, chroniący plamkę żółtą przed zwyrodnieniem. Podobne działanie ma witamina C zawarta m.in w brokule czy papryce oraz w wielu innych owocach.

 

Jak sobie jeszcze pomóc?

Warto sięgnąć po dobrej jakości suplementy diety i krople do oczu, np. Hialeye Duo, Visik czy Pfizer, które eliminują suchość oka i pieczenie. Oprócz farmaceutyków przydadzą się także różne domowe sposoby, dzięki którym można skutecznie wyeliminować opuchliznę czy zaczerwienienie oczu. Jednym z nich są okulary żelowe działające kojąco i odświeżająco. Można je kupić w każdej lepszej drogerii czy w aptece. Drugi sposób, równie świetny, to przygotowanie naparu z ziół, np.  ze świetlika czy rumianku. Łyżka suszu zalana wrzątkiem i jałowa gaza, którą przykłada się na powiekę lub przemywa oczy. Kojące działanie ziół doceniło już mnóstwo osób, które są wierne naturalnym metodom radzenia sobie z podobnymi problemami.

Oprócz ww. sposobów na zmęczone oczy trzeba mieć też na uwadze dobry sen i aktywność fizyczną. Wietrzenie pomieszczeń, szczególnie zimą, i nawilżanie ich to również duża pomoc dla oczu.

 

Jak prawidłowo dbać o skórę okolic oczu?

Previous article

Jak pozbyć się uczucia zmęczenia na twarzy?

Next article

You may also like

You may also like

More in Zdrowie

Comments

Comments are closed.