Zdrowie

Laryngolog

0

Laryngolog jak i otolaryngolog to lekarz specjalista zajmujący się badaniem, diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób ucha, zatok przynosowych, jamy ustnej, krtani, oskrzeli, tchawicy, przełyku, a także narządów odpowiedzialnych za zmysł słuchu, wzroku, węchu oraz smaku. Laryngolog posiada stosunkowo szeroką, ale jednocześnie bardzo wyspecjalizowaną dziedzinę medycyny, w której głównym celem jest badanie, profilaktyka oraz leczenie wszystkich chorób związanych z ośrodkami działania zmysłów ludzkich.

 

Kiedy warto odwiedzić  laryngologa?

Laryngolog jest specjalistą od chorób związanych z narządami zmysłów. Przede wszystkim odwiedzamy go w momencie wystąpienia problemów z wyżej wymienionymi ośrodkami. Tymczasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że choroby tego typu rozwijają się bardzo wolno i są niezwykle trudne do leczenia. Laryngologa powinniśmy odwiedzić w momencie występowania bólów lub stanów zapalnych uszu, nosa, jamy ustnej, krtani lub gardła. Profilaktycznie jeżeli zaczynamy mieć problemy ze słuchem, a także w momencie, gdy w uszach gromadzi się nam zbyt duża ilość woskowiny. Dodatkowo laryngolog pomoże nam przy przewlekłych zapaleniach gardła, podczas występowania częstych krwotoków z nosa, przy zapaleniu krtani, a także przy urazach związanych ze złamaniem kości skroniowej nosa. Zapalenie zatok, problemy z migdałkami oraz jamą ustną również należą do problemów w których przypadku laryngolog znajdzie rozwiązanie oraz przepisze odpowiednie środki farmakologiczne.

 

Jak laryngolog pracuje?

Pierwszym etapem pracy laryngologa jest badanie. Na tej podstawie możliwe jest przeprowadzenie diagnozy. Ze względu na to, że choroby związane z ośrodkami zmysłów są często bardzo trudne do zdiagnozowania, ważnym elementem pracy laryngologa jest kontakt z pacjentem praktycznie w każdej sytuacji. Dodatkowo, laryngolog prócz odpowiedniej kuracji farmakologicznej może również zastosować kurację związaną z zabiegami, które to sam przeprowadza. Wycięcie migdałków czy też płukanie uszu należy do tego typu kuracji.

 

Dziedziny powiązane

Laryngolog jest bardzo ściśle powiązany z otolaryngologiem. W przypadku na przykład złamania nosa, współpracuje także z ortopedą oraz chirurgiem szczękowym. W przypadku zmian w krtani, tchawicy czy oskrzelach z pulmunologiem, a w przypadku zmian nowotworowych z onkologiem.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Next article

You may also like

You may also like

More in Zdrowie

Comments

Comments are closed.