Rodzina

Jak wspomóc dziecko w jego pasji?

0

Już od najmłodszych lat warto zachęcać dziecko do aktywnego trybu życia. Uprawianie przynajmniej jednej dyscypliny sportowej w dzieciństwie z pewnością przyniesie mu wiele korzyści w dorosłym życiu. Być może zaszczepimy w nim prawdziwą pasję, która zaowocuje wspaniałymi sukcesami w karierze sportowej.

 

Jak utrzymać motywację dziecka na podobnym poziomie?

Niejednokrotnie zdarza się tak, że początkowo dziecko zafascynowane jest zajęciami, na których może rozwijać swoje umiejętności w nowej dyscyplinie sportowej. Z czasem jednak przychodzi monotonia i znudzenie. Dziecko traci zainteresowanie, a niekiedy jest wręcz zmęczone ciągłymi treningami. W żaden sposób nie wolno wówczas go zmuszać do uczęszczania na nie. Dziecko będzie czuło wówczas niezdrową presję, a to jeszcze gorzej podziała na jego motywację. Zamiast tego warto regularnie dziecko chwalić – nie tylko wtedy, gdy zdobędzie kolejny medal czy puchar. Uznanie należy się bowiem za codzienny trud i wytrwałość w treningach. Dziecko z pewnością odczuje pozytywne nastawienie rodzica, co będzie dla niego dodatkową motywacją w dni, w których poczuje zwątpienie. Warto też, aby nasze dziecko spróbowało kilku dyscyplin sportowych i wybrało, co podoba mu się najbardziej. Zapiszmy je więc na różnorodne zajęcia, na przykład z tańca, piłki nożnej, czy sztuk walki. Nie wolno jednak przy tym przesadzić w drugą stronę – zmuszanie naszego dziecka do uczęszczania na zbyt wiele zajęć z pewnością nie przyniesie pozytywnych rezultatów. Najważniejsze jest więc, aby nasza pociecha odczuwała radość z uprawianej dyscypliny  – tylko wówczas będzie można wróżyć naszemu dziecku sportową karierę.

 

Jak nie wywierać presji na dziecku?

Często to właśnie rodzicom bardziej zależy na tym, aby ich dziecko odnosiło sukcesy sportowe, niż samemu dziecku. Niekiedy zdarza się, że wywierają oni na nim niezdrową presję, przez co dziecko czuje się zestresowane, przytłoczone i wręcz nie ma ochoty na dalsze treningi i udoskonalanie swoich umiejętności. Tymczasem najważniejsze jest, aby dać dziecku wybór – jeśli nie sprawia mu przyjemności uprawianie danej dyscypliny sportowej, nie należy go do tego zmuszać. Jednocześnie nie pozwólmy, aby dziecko poczuło się gorsze, jeśli na danych zawodach nie uda mu się zdobyć miejsca na podium. Doceniajmy jego wysiłki nawet wtedy, gdy nie odnosi spektakularnych sukcesów. Będąc rodzicem małego sportowca, warto zagłębić się w dziedzinę, jaką jest psychologia sportu Książka czy poradnik o takiej tematyce pozwolą wypracować w pełni zdrowe podejście do tego tematu.

 

 

 

 

Czy talk jest niebezpieczny?

Previous article

Jak zwiększyć ilość błonnika w codziennej diecie?

Next article

You may also like

More in Rodzina

Comments

Comments are closed.