Zdrowie

Jak radzić sobie z kaszlem?

0

Jesienią i zimą często zauważamy u siebie spadek odporności i podatność na infekcje. Pierwszymi objawami infekcji są najczęściej ból gardła, kaszel i katar. Gdy dopadnie nas przeziębienie, nie warto czekać, aż choroba się rozwinie, tylko reagować od razu, stosując domowe sposoby oraz pozostając w domu.

Suchy kaszel– początek przeziębienia.

Gdy zaczyna się infekcja, pojawia się ból gardła, uczucie suchości w nosie i gardle oraz suchy kaszel. Przyczyną suchego kaszlu jest zakażenie wirusowe, dym papierosowy lub przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Ten rodzaj kaszlu jest bardzo wyczerpujący, charakteryzuje się napadowymi, krótkimi odkaszlnięciami, podczas których może pojawić się ból brzucha, klatki piersiowej i gardła. Najczęściej kaszel suchy jest oznaką początkowej fazy przeziębienia, która utrzymuje się od 1 do 3 dni. Często zdarza się, że kaszel suchy- czyli nieproduktywny zmieni się w kaszel mokry- produktywny. Gdy męczy suchy kaszel, bardzo ważne jest nawilżanie śluzówki, poprzez picie dużej ilości płynów oraz stosowanie inhalacji z olejkiem tymiankowym i miodem. Miód łagodzi napady kaszlu suchego, dlatego jest używany szczególnie przed snem. Warto pić również herbatę z sokiem malonowym i miodem, który złagodzi uporczywe objawy suchego kaszlu.

Jak jeszcze można walczyć z suchym kaszlem?

Domowe sposoby na kaszel mogą okazać się zbawienne więc warto zastosować kilka z nich. Oprócz słynnego działania miodu i inhalacji warto wypróbować ziół takich jak: tymianek, podbiał, porost islandzki, dziewanna, szałwia. Pomoże również mleko z czosnkiem, gorący rosół oraz siemię lniane. Suchy kaszel można zwalczyć, stosując domowe syropy z cebuli lub buraków czerwonych, a także pijąc napary z lipy, rumianku, czystka, a napar z szałwii stosuje się także do płukania gardła. Do inhalacji, oprócz olejku tymiankowego można użyć olejku eukaliptusowego, sandałowego, rozmarynowego, geraniowego, majerankowego, sosnowego. W walce z kaszlem suchym i mokrym pomogą również leki z apteki, które można kupić bez recepty, konsultując się z farmaceutą. Gdy nie ma poprawy po upływie kilku dni, należy udać się do lekarza, ponieważ być może infekcja zmieniła się z wirusowej w bakteryjną i konieczne będzie zastosowanie antybiotyku.

Co robić, gdy cały rok nasz nos jest podrażniony?

Previous article

Z czym wiąże się częsta zmiana partnera?

Next article

You may also like

You may also like

More in Zdrowie

Comments

Comments are closed.