CiekawostkiZdrowie

Jak dostosować mieszkania dla osoby po operacji biodra?

0

Endoproteza stawu biodrowego to jedna z częstszych obecnie wykonywanych operacji ortopedycznych. Choć jej rezultat ma usprawnić poruszanie się i zminimalizować ból, to trzeba mieć świadomość, że osoba po takim zabiegu będzie miała pewne ograniczenia. Jak przystosować do nich nasze mieszkanie?

Wszczepienie stawu biodrowego to poważny i dość rozległy zabieg. Po operacji. poza rehabilitacją, konieczne jest przestrzeganie pewnych zaleceń, które pozwalają na lepszy zrost i właściwe ustawienie wymienionego stawu. Dodatkowo operacji często są poddawane osoby starsze, które już z racji wieku mają zwiększone ryzyko upadków, przed którymi należy ich zabezpieczyć. Sama operacja w efekcie zmniejsza to ryzyko, ale w początkowym okresie, nim biomechanika ruchu powróci do normy, trzeba na to zwrócić szczególną uwagę.

Czego mnie wolno po endoprotezie stawu biodrowego?

Osoby po endoprotezie stawu biodrowego nie mogą wykonywać ruchów, które narażają głowę kości udowej na wysunięcie się z panewki stawu. Ruchami tymi są przede wszystkim: przywodzenie operowanej nogi i zgięcie stawu biodrowego powyżej 90 stopni. Pacjent nie może więc zakładać nogi operowanej na zdrową, spać na zdrowym boku bez podparcia nogi z protezą. Opadają też wszelkie pozycje kuczne i część klęków. Może się to wydawać skomplikowane, ale po wyjaśnieniu zasad i sposobów na obejście ograniczeń bez problemu można przetrwać ten okres. Personel w szpitalu wyjaśni, jak wstawać, korzystać z toalety, wchodzić pod prysznic, czy do wanny. Większość osób po operacji, jeżeli nie ogranicza ich duży ból, jest samodzielna od razu po zabiegu.

Siedzisko do wanny i poduszki – adaptacje w mieszkaniu

Przedmioty, z których chory najczęściej będzie korzystał, należy odpowiednio przystosować do jego chwilowych ograniczeń. Najwięcej przeszkód czeka nas w łazience i w miejscy spoczynku. Siedzisko do wanny i podkładka na toaletę będą znacznym ułatwieniem. Dla większości osób, wysokość toalety jest za mała i niestety nie da się z niej skorzystać nie zginając biodra powyżej 90 stopni. Tutaj jedynym rozwiązaniem jest podkładka, która pozwoli nam siadać wyżej. Siedzisko do wanny to kolejny bardzo potrzeby gadżet. Przyda się nie tylko po operacji, ale wszystkim użytkownikom znacząco ułatwi czynności pielęgnacyjne. W przypadku endoprotezy biodra zaleca się korzystanie z prysznica, do którego wejście i wyjście jest znacznie prostsze i bezpieczniejsze niż do wanny. Oczywistym jest, że nikt nie będzie robił generalnego remontu z okazji operacji, więc jeżeli posiadasz wannę, to koniecznie poproś personel na oddziale o instrukcje korzystania z niej.

Pamiętajmy też, że łazienka, jako pomieszczenie mokre, sama w sobie jest związana z większą możliwością upadku. Jeżeli mamy w domu osoby starsze, w pobliżu takich miejsc jak prysznic, wanna, czy toaleta, warto rozważyć montaż uchwytów i barierek. Osobom z ograniczeniami pozwolą komfortowo skorzystać z łazienki. Pozwolą na częściowe przeniesienie ciężaru na ręce podczas siadania na toalecie i wychodzenia z wanny, a gdy podłoga jest śliska zapewnią podparcie.

Oprócz łazienki, problemy możesz napotkać podczas siadania. Siedziska, na których najczęściej odpoczywasz warto podnieść np. stawiając na cegłach, czy deskach. Dzięki temu podparcie będzie wyżej, a jednocześnie nie będzie trzeba siadać na stercie koców i poduszek. Te ostatnie zarezerwuj na mniej oczywiste miejsca do siedzenia i takie, których nie da się podnieść, by usiąść nie przekraczając 90 stopni w biodrze. Koce i poduszki przydadzą się też do spania. W początkowym okresie po operacji, do spania na wznak warto umieszczać poduszkę, lub zwinięty koc pomiędzy nogami. Jeżeli lubisz spać na boku, to podłuż koc pod kolano nogi, która jest na górze. Oba te ułożenia zabezpieczą nogi przed skrzyżowaniem się, a więc wspomnianym wcześniej przywiedzeniem.

Czy zadbany facet jest lepiej postrzegany?

Previous article

Prezent dla mężczyzny z klasą

Next article

You may also like

More in Ciekawostki

Comments

Comments are closed.