Zdrowie

Ginekolog

0

Ginekolog jest lekarzem specjalistą, którego główną dziedziną jest badanie, leczenie oraz zapobieganie powstawaniu chorób kobiecych układu płciowego. Ginekolog bada całe funkcjonowanie kobiecego układu płciowego, zarówno pod kątem budowy fizycznej, jak również pod kątem ewentualnych zmian oraz efektów, które te zmiany mogą powodować. Zasadniczo ginekolog jest również często lekarzem położnikiem, zajmującym się także prowadzeniem ciąży kobiety, porodem oraz ewentualnymi powikłaniami, które po nim następują.

Kiedy warto odwiedzić ginekologa?

Ginekolog jest lekarzem, którego powinno się przede wszystkim odwiedzać regularnie. Jest to lekarz specjalista od chorób kobiecego układu płciowego, a regularne wizyty u ginekologa uzależnione są od kilku czynników. Podstawowym z nich jest wiek. Mogą być zdecydowanie rzadsze w młodszym wieku, z czasem jednak kontrola ginekologiczna jest coraz bardziej istotna. Regularne kontrole powinno się również przeprowadzać w przypadku występowania u danej pacjentki określonej grupy ryzyka. Ponadto ginekolog jest lekarzem prowadzącym podczas ciąży, a także bezpośrednio przed ciążą i po jej zakończeniu.

Jak ginekolog pracuje?

Ginekolog pracuje na podstawie nieustannej kontroli oraz badań pacjentki. Poprzez obserwację stawiana jest diagnoza, obserwacja to również profilaktyka, która całkowicie zapobiega lub szybko eliminuje ewentualne choroby lub problemy występujące i związane z układem rozrodczym u kobiet. Praca ginekologa oparta jest o obserwację, przeprowadzenie badań, a także chociażby bezpośrednio odbiór porodu. To właśnie podczas ciąży i jej prowadzenia oraz bezpośrednio po rozwiązaniu praca ginekologa jest najbardziej intensywna.

Dziedziny powiązane

Ginekolog w pewnym stopniu powiązany może być z dermatologiem. Głównie dlatego, że ginekolog zajmuje się leczeniem chorób wenerycznych właśnie w konsultacji lub przy bezpośrednim wsparciu dermatologa. Ginekolodzy są również powiązani w mniejszym lub większym stopniu z lekarzami chorób wewnętrznych oraz endokrynologami.

Kardiolog

Next article

You may also like

You may also like

More in Zdrowie

Comments

Comments are closed.