Zdrowie

Dlaczego łzawią mi oczy?

0

Łzy odpowiadają za nawilżenie gałki ocznej i umożliwiają właściwe funkcjonowanie oka. Oprócz tego chronią przed zanieczyszczeniami. Łzawienie pojawia się w przypadku, kiedy do oka przedostanie się ciało obce, jednakże również w innych sytuacjach.

Co oznacza łzawienie oczu?

Łzawienie bardzo często jest efektem podrażnienia oczu, które występuje jako skutek uboczny wyrastających w niewłaściwym miejscu rzęs, albo regularnego pocierania oczu dłońmi. Oprócz tego prace w laboratoriach oraz z wykorzystaniem alergenów także negatywnie wpływa na narząd wzroku. Dodatkowo w wielu przypadkach winę ponoszą stany zapalne, gdzie wśród najczęstszych wymienia się wirusowe zapalenie spojówek.

Kiedy łzawienie oczu uprzykrza życie warto poznać przyczynę takiego stanu rzeczy. Jednym z najczęstszych powodów jest alergia wziewna. Występuje przede wszystkim w przypadku uczulenia na pyłki drzew oraz trawy, sierść zwierząt, kurz oraz środki chemiczne używane w gospodarstwach domowych. Oprócz łzawienia pojawia się również świąt nosa, kichanie, wodnisty katar, drapanie w gardle oraz suchy i napadowy kaszel. Wymienione objawy nie występują cały czas. Pojawiają się tylko w sytuacji, kiedy mamy kontakt alergenem. Mijają bardzo szybko, kiedy alergen zostanie usunięty z otoczenia, albo zastosuje się właściwe leki.

Drugi rodzaj alergii, który również powoduje łzawienie oczu to alergia kontaktowa. W tym przypadku za łzawienie odpowiada tusz do rzęs, cienie do powiek, klej do sztucznych rzęs, kremy pod oczy i inne stosowane kosmetyki. Oczy produkują większe ilości łez, żeby pozbyć się jak najszybciej udrażniającej substancji. Nietrudno domyślić się przyczyny omawianego stanu, kiedy łzy zaczynają lać się tuż po nałożeniu makijażu. Dodatkowo, występuje również zaczerwienienie oczu, świąt i ból. W omawianej sytuacji wystarczy zmienić używane produkty i wszystko powinno wrócić do normy.

Łzawienie występuje także w przypadku podrażnienia gałki ocznej, co jest efektem przedostania się ciała obcego do oka. Niekorzystne jest również pocieranie oczu dłońmi na których występują liczne bakterie i zarazki, które w omawianej sytuacji przedostają się do gałki ocznej i powodują szereg negatywnych zjawisk.

Problemy z oczami występują znacznie częściej u osób, które spędzają długie godziny przed komputerem. Kiedy patrzymy na ekran zdecydowanie rzadziej mrugamy oczami, dzięki czemu gałka oczna wysycha. Łzy mają za zadanie właściwe nawilżenie, ale doskonale sprawdzą się także specjalne krople przeznaczone dla osób pracujących z komputerem.

Jak pozbyć się zaczerwienionych gałek ocznych?

Previous article

Czy doświadczenie to wszystko? Jaki powinien być dobry prawnik?

Next article

You may also like

You may also like

More in Zdrowie

Comments

Comments are closed.