Dieta

Jak uzupełniać dietę w mikroelementy?

0

Mikroelementy to składniki, których do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje organizm każdego człowieka. Możemy dostarczyć je sobie za pomocą zbilansowanej diety, bogatej w produkty zawierające mikroelementy. Często jednak zauważamy u siebie niedobór tych składników.

Mikroelementy w codziennym jadłospisie

Mikroelementy to chrom,  żelazo,  fluor, jod, cynk, mangan, molibden, miedź, kobalt, selen.

O tym jak ważne są w naszej diecie możemy przekonać się choćby wtedy, gdy któregoś z nich zacznie nam brakować. Wówczas nasz organizm z pewnością zasygnalizuje nam to w dość nieprzyjemny sposób. Najczęściej cierpimy na niedobór żelaza, który objawia się przede wszystkim niedokrwistością (anemią). Wywołuje ona wiele uciążliwych dla naszego codziennego funkcjonowania symptomów, jak np. osłabienie, senność, obniżona zdolność koncentracji. Z kolei niedobór cynku w organizmie objawiać się będzie obniżeniem odporności, a także pogorszeniem kondycji naszej skóry, włosów oraz paznokci. Gdy zabraknie w naszym organizmie fluoru, może to doprowadzić nawet do rozwinięcia się osteoporozy – choroby bardzo groźnej dla naszego układu kostnego. Jod natomiast jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, a więc jego niedobór może wywołać poważne problemy z tym właśnie gruczołem. Aby dostarczać sobie codziennie odpowiednią ilość mikroelementów, warto zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w produkty, które zawierają właśnie te składniki. Najlepszymi źródłami żelaza są np. fasola, szpinak, natka pietruszki, czy wątróbka. Natomiast cynk znajdziemy w pomidorach, warzywach strączkowych i kapustnych, a także w pestkach dyni. Dobrym źródłem fluoru są natomiast ryby oraz czarna herbata.

 

Mikroelementy i witaminy – suplementacja

Warto w taki sposób skomponować codzienną dietę, aby była ona bogata zarówno w mikroelementy, jak i witaminy. Gdy jednak nie jesteśmy przekonani, czy jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie w prawidłowy sposób, warto zasięgnąć porady dietetyka. Jako profesjonalista powinien on tak skomponować nasz jadłospis, aby naszemu organizmowi nie brakowało żadnych składników odżywczych. Jednak gdy mimo ułożonej poprawnie diety i trzymania się jej zasad odczuwamy w naszym organizmie pewne braki, warto rozważyć suplementację. W aptece możemy kupić dziś zarówno mikroelementy, jak i witaminy, w postaci suplementów dostępnych bez recepty. Nie decydujmy się jednak na taki krok samodzielnie. Wcześnie skonsultujmy to z lekarzem, który wykona wszelkie potrzebne badania i zleci nam ewentualną suplemenację.

Co niezbędne w diecie?

Previous article

Co robić, gdy cały rok nasz nos jest podrażniony?

Next article

You may also like

You may also like

More in Dieta

Comments

Comments are closed.