Komary to prawdziwa letnia, a bardzo często także wiosenna zmora niejednego z nas. Wakacyjne wieczory na świeżym powietrzu zamiast relaksującą przyjemnością stają się prawdziwą walką z tymi niewielkimi, ale jakże uciążliwymi owadami, które swoim ugryzieniem powodują powstawanie bąbli oraz potworne swędzenie. Jak zatem możemy z nimi walczyć?
Kto nas gryzie i dlaczego?
Dla wielu może wydać się to zaskakujące i nieprawdopodobne, ale tylko bardzo niewielka część komarów spośród ponad 3 tysięcy gatunków żywi się krwią ludzką i to właśnie one bardzo często przenoszą niebezpieczne dla zdrowia choroby, takie jak malaria lub denga. Gryzieniem i krwiopiciem zajmują się tylko samice, ponieważ potrzebują jej do złożenia jaj. Samce żywią się natomiast nektarem kwiatowym.
Kolejnym często zadawanym pytaniem jest „Dlaczego komary nie dają mi spokoju?” Słodka krew, intensywne zapachy czy pot to jedne z podstawowych teorii. Jak zatem jest naprawdę? Komary do zlokalizowania krwi wykorzystują dwutlenek węgla. Samice ponadto kierują się także wyczuwalnym kwasem mlekowym, a także innymi związkami takimi jak aceton, czy oktanol. Naukowcy ustalili zatem w jaki sposób komary odnajdują i namierzają swoje „ofiary”. Jednakże wciąż nie znaleziono odpowiedzi na pytanie, dlaczego jednych wybierają chętniej, a innych unikają. Może to mieć związek z mikroflorą naszej skóry, czyli nieszkodliwymi bakteriami oraz grzybami, które żyją na powierzchni ludzkiej skóry i bywają atrakcyjne dla komarów.
5 sposobów na walkę z komarami
1. Olejki eteryczne
Sprawdzony i naturalny sposób na komary to olejki eteryczne takie jak olejek waniliowy, lawendowy, cytrusowy, goździkowy czy eukaliptusowy. Komary bardzo nie lubią tych zapachów, a dodatkowo maskują one także w skuteczny sposób aromaty, które przyciągają te owady do naszej skóry.
2. Urządzenia elektryczne
W domu warto korzystać także ze specjalnych urządzeń i gadżetów odstraszających komary. Po włączeniu do kontaktu do powietrza przedostają się substancje odstraszające komary, które działają na znajdujące się w pomieszczeniu owady, jak i chronią przed przedostawaniem się do środka kolejnych.
3. Roślinność
Chcąc zabezpieczyć swoje mieszkanie przed komarami warto posadzić w donicach na oknach lub balkonach rośliny takie jak pelargonie, Plectranthus, nazywany również komarzycą lub komarowcem, a także kocimiętkę lub bazylię.
4. Opaski na rękę
Produktem często wybieranym podczas spacerów lub podroży po lesie i łąkach są opaski zakładane na nadgarstku i nasączone specjalnymi substancjami. Wydzielane przez nie związki blokują receptory u komarów, przez co nie wyczuwają one ludzi. Co ważne, są to substancje nieszkodliwe dla człowieka.
5. Specjalistyczne preparaty przeciwko komarom
Oczywiście bardzo popularnym rozwiązaniem podczas wyjazdów są gotowe środki stworzone do walki z komarami w formie sprayów, takie jak Bros spray na komary i kleszcze, Komaroff czy Komarex Family. Można je nabyć w każdym większym supermarkecie lub w aptece.
Comments